Cestovanie
Čína (opäť) prekvapuje! Čo má v pláne?
Danka Šoporová, 12. januára 2013 6:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ten vznikne spojením deviatich miest v delte Perlovej rieky na juhu krajiny. Vízie sú vskutku odvážne, no vzhľadom na húževnatosť a zmysel pre detail tamojších funkcionárov viac ako reálne. Ako bude nová megalopola vyzerať?Spojí ich rýchlostná železnica
Jej súčasťou sa má stať niekoľko väčších miest, pričom nebude chýbať Kanton (12 miliónov obyvateľov), Šen-čen (10,5 milióna obyvateľov), Fo-šan (7,2 milióna obyvateľov) či Tung-kuan (8,3 milióna obyvateľov). Medzi danými mestami budú počas najbližších šiestich rokov prebiehať infraštruktúrne projekty zodpovedné za deväť nových železničných tratí v sume približne 225 miliárd eur.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Rýchlostná železnica spojí danú oblasť tiež so sto kilometrov vzdialeným Hongkongom. Ak si rozlohu budúceho územia neviete celkom dobre predstaviť, vedzte, že má byť osemdesiatkrát väčšie ako susedná Praha. Tomu bude pochopiteľne zodpovedať i počet obyvateľov. Dovedna päťdesiatpäť miliónov ľudí sa môže tešiť na nové mestské zóny, ale aj zjednotené sadzby za elektrinu či pohonné hmoty. Čína má svoje veľké plány aj na poli vedy
V súčasnosti ide z hľadiska vedeckého bádania v poradí o druhú veľmoc, hneď po USA. Už dnes však čínski vedci výrazne napredujú v otázkach kryštalografie a polymérov. Predpokladá sa, že vzhľadom na vývoj momentálnej situácie dosiahne krajina historické prvenstvo do roku 2020. Azda je to kvôli enormnému zvýšeniu čínskych študentov na školách, ktorých počet stúpol za uplynulú dekádu až päťnásobne.
Vďaka špičkovým vzdelávacím programom a inštitúciám narástol za posledných jedenásť rokov podiel publikovaných článkov vo vedeckých periodikách trojnásobne. Sympatické je, že pri spolupráci sa znalci nestránia pomoci svojich kolegov z iných krajín. Takmer 10% všetkých publikovaných článkov totiž vzniklo v spolupráci s USA, Veľkou Britániou, Južnou Kóreou, Japonskom a Austráliou.
Stavba mrakodrapu za 15 dní
O tom, že vízie tejto krajiny neobmedzených možností netreba brať na ľahkú váhu svedčí rekord, ktorým Čína šokovala svet už v minulosti. Na stavbu tridsaťposchodového hotela potrebovali miestni robotníci len niečo vyše 360 hodín. Otázkou ostáva, ako dlho ostane táto stavba neporušená a či sa v podobnej „stavebnici“ neboja turisti vôbec zdržiavať.