Cestovanie

Chatár P. Petras vytvoril betlehem zo snehu. Najťažší je korpus, vraví

"Okrem betlehema je pri chate zo snehu vytvorená aj nadrozmerná postava vysokohorského nosiča zo snehu."

TASR, 7. januára 2019 10:00
Na snímke chatár z Rainerovej chaty Peter Petras pri snehovom Betleheme počas Trojkráľového popoludnia na Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách 6. januára 2019. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Nadrozmerný betlehem si v rámci 20. ročníka Trojkráľového poludnia pri Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách prišlo v nedeľu napriek nepriaznivému počasiu pozrieť približne 200 ľudí. Dielo vytvoril chatár, horský nosič a pedagóg Peter Petras starší. Ako povedal pre TASR, napriek vetru a sneženiu doplnila atmosféru podujatia aj goralská muzika a predvádzanie goralských zvykov betlehemcov z Lendaku.

Zdokonaľuje sa

"Tento snehový betlehem sme začali stavať okolo 10. decembra 2018. Vytesaný bol na Prvý sviatok vianočný. Sneh prišiel dosť neskoro, takže sme ho nazbierali z celej Starolesnianskej poľany, ale aj tak sa nám to podarilo. Keď sme ho už mali postavený, napadol ďalší sneh a tieto dni som ho musel z betlehema odhadzovať, aby ho bolo vidieť," povedal s tým, že prvé tri roky vytváral dielo zo snehu jeho brat, ktorý je rezbárom. "Teraz mi to už nerobí problém, práve naopak, veľmi ma to baví. Ak sa človek niečo odváži robiť, potom sa už len zdokonaľuje," dodal.Vydržať môže až do jari

Ako priznal, najzložitejšie je pripraviť korpus. "Sneh bol dosť suchý, takže nám to trvalo veľmi dlho. Máme aj drevené panely z ktorých robíme obvodovú konštrukciu. Najprv na ňu nahŕňame sneh nohami, potom drúkmi a od výšky 2,5 metra musíme nosiť sneh na rebríkoch," vysvetlil Petras.

Podľa neho by betlehem mohol vydržať do jari, závisieť to bude od počasia. Vlani mu odolal do začiatku apríla. "Na Veľkú noc zas robíme snehovú kraslicu, ktorá má 3,5 až 4 metre a je na nej plastická výzdoba," pripomenul.

Nosiča zasypal sneh

Okrem betlehema je pri chate zo snehu vytvorená aj nadrozmerná postava vysokohorského nosiča zo snehu. "Posledné dni toľko snežilo, že keď sa ma ľudia pri jeho očisťovaní pýtali, čo to je, hovoril som im, že je to vysokohorský nosič, ktorého zasypala lavína," dodal. V súčasnej sezóne má v pláne vytvoriť aj sochu vysokohorského vodcu, sneh však musí zmeniť štruktúru. "Závisí to aj od toho, ako sa mi bude chcieť baviť so snehom, ale zatiaľ ma to neprešlo," uzavrel.

Komentáre