Cestovanie
Viete, ako sa vyvíjal cestovný ruch v Európe?
Danka Šoporová, 10. marca 2013 6:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Vývoj samotného cestovného ruchu sa datuje do obdobia staroveku. Podobne, ako je tomu dnes, i v minulosti mali ľudia k cestovaniu rôzne popudy. K tým najvýznamnejším patrili obchod, liečenie, náboženstvo, objavné a vedecké cesty. Kto sa pričinil o rozvoj cestovania?
Už v 5. storočí pred naším letopočtom bola napríklad v Grécku známa liečba vodou. Výstavbou kúpeľov sa ale do histórie zapísali Rimania. Tí pri nich budovali objekty pre usporadúvanie rozličných zábav, pričom veľkej obľube sa tešili nielen spoločenské miestnosti, ale aj telocvičňa, ihriská, divadlo či park.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V okolí Ríma vznikli desiatky kúpeľov, z ktorých najznámejšími sa stali Trajanove, Neronove a Dioclecianove kúpele. V rámci celého územia Talianska zas kúpele v Neapole, Pompejach i Puteoli. Kúpeľníctvo pritom spomíname zámerne. Rimania sú vďaka nemu vnímaní ako tvorcovia cestovného ruchu v Európe. Náboženské púte
Náboženstvo a s ním spojené púte možno považovať za druhý najčastejší dôvod cestovania ľudí v minulosti. V starom Grécku boli hlavnými pútnickými miestami Dodona a Delfy. Rozširovaním kresťanstva v prvých storočiach nášho letopočtu podnikalo stále viac dobrodruhov púte do Svätej zeme, o čosi neskôr do Ríma a postupne aj do iných častí Európy.
Pri príležitosti slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, hlavnej patrónky Slovenska, sa konala púť k Sedembolestnej v Šaštíne–Strážach. Foto: TASR/Pavel Neubauer
V rámci nášho územia sa známymi pútnickými miestami stala Levoča a Šaštín. Slovenské mestečko Šaštín-Stráže je i v súčasnosti vyhľadávaným miestom pútnikov, najmä kvôli soche Panny Márie. Táto socha bola po kanonickom vyšetrení dokonca vyhlásená za zázračnú, čo dekrétom potvrdil i pápež Urban VIII. Cesty študentov
Pri vymenovávaní hlavných dôvodov uskutočňovaných ciest nesmieme zabudnúť na osvetu, zhromažďovanie vedeckých poznatkov, ale i novej umeleckej inšpirácie. Už v staroveku vznikali školy, strediská vedy a umenia s pomerne slušnou koncentráciou matematikov, filozofov, rečníkov a básnikov.
Univerzita Oxford, ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
S rozvojom vied veľmi úzko súvisel vznik univerzít. Bologna, Paríž, Oxford, Cambridge, Lisabon, Viedeň či Karlova univerzita v Prahe. Práve tie podnietili cesty študentov najviac. Kde však na daných cestách ďaleko od domova bývali?Hotely i sprievodcovia
Otázka, ktorej odpoveď začala zakrátko naberať reálne kontúry. Rozvoj kúpeľníctva, cesty kupcov, študentov, pútnikov i cestovanie z dôvodu konania zaujímavých športových podujatí znamenali vznik hotelov, ubytovacích a stravovacích zariadení.
Vývoj cestovného ruchu je charakteristický logickou postupnosťou a presne v tomto duchu sa nieslo i premyslené vydávanie tlačených sprievodcov. Ľudí predsa vopred zaujímalo, na aké miesto pôjdu, čo možno robiť v jeho okolí, ale tiež celý rad ďalších praktických informácií. Cestovný ruch začal naberať znaky masovosti a dynamiky. Čoraz rýchlejšie vznikali nové letoviská, spomínané hotely, ale i vysokohorské chaty, penzióny, neustále sa rozširovala materiálno-technická základňa vo väčšine európskych štátov.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Za jedno z najplodnejších období možno bezpochyby považovať osemdesiate roky 19. storočia, kedy záujem ľudí o cesty enormne narástol predovšetkým vo Švajčiarku, Rakúsko-Uhorsku, Dánsku, Fínsku, Rusku a Juhoslávii. Avšak, ani tento stav netrval večne. V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia naň začala priam fatálne dopadať hospodárska kríza a v samotnom Rakúsku zaznamenal cestovný ruch až 70-percentný pokles v porovnaní s rokom 1929. Pomyselným klincom do rakvy bola druhá svetová vojna zanechávajúca za sebou množstvo spustošených krajín. Okrem toho sa zaviedlo organizované vydávanie povolení pre prichodiacich a odchádzajúcich účastníkov cestovného ruchu, ktoré záujem oň ešte väčšmi zredukovali. Dnes je našťastie všetko inak. Od polovice minulého storočia možno pozorovať prelom v celkovom ponímaní cestovného ruchu, uzatváranie nových spoluprác, väčšie investície štátu do prezentácie krajiny a s tým spojený masový rozvoj zimných športov, kúpeľných stredísk, ale i adrenalínovo ladených dovoleniek najmä v uplynulých rokoch.