Biznis

Timemanagement v kontexte malého podnikania

"Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že práve vaša schopnosť organizovať si čas má zásadný vplyv na to, koľko zarobíte na konci mesiaca? V prípade malého podnikania to platí niekoľkonásobne. "

TASR, 24. apríla 2013 6:00
Ilustračná fotografia Foto: Tumblr

Typický živnostník


Všeobecná predstava o malom podnikateľovi alebo živnostníkovi je, že vykonáva určitú prácu, najmä remeslo, pričom si sám organizuje čas. Na Slovensku je realita mierne pokrivená, keďže značná časť živnostníkov sa vydáva na cestu samostatnej zárobkovej činnosti iba formálne a v skutočnosti chodia do bežného zamestnania. Ak však patríte k tej skupine živnostníkov alebo malých podnikateľov, ktorí do bežnej práce nechodia a sú závislí skutočne iba na vlastnej produktivite, mali by ste viac pozornosti venovať organizácii času.

Mať prácu na jednom mieste je dôležité. Pomôcť vám k tomu môžu nielen moderné zariadenia, ale aj obyčajný papier so zoznamom úloh. Foto: Sony

Od zlej organizácie po prokrastináciu


Zrejme každý človek sa už stretol s problémom, ktorý sa prejavil vo forme zníženej produktivity a s tým spojeným nestíhaním, občas až demotiváciou a prokrastináciou. Tým problémom bola zlá organizácia pracovného času, teda nesprávne nastavený timemanagement. Stačí pritom tak málo - osvojiť si zmysel pre dôkladnosť, získať kontrolu nad vlastnými pracovnými aktivitami, vhodne ich rozložiť a naučiť sa určovať priority. Práve určenie priorít je mimoriadne dôležité, pretože práve ich správne nastavenie vám jednoznačne ukáže, aké aktivity sú k vašej práci viac či menej potrebné.

Pekné pracovné prostredie je základom produktívneho využitia času, avšak bez jeho správneho manažovania to nepôjde. Foto: Tumblr

Vyhnite sa bezhlavému riadeniu


Bezhlavé riadenie je pojem, ktorý predstavuje konanie bez predchádzajúceho premyslenia. Je možné, že aj dnes ste strávili minúty alebo dokonca hodiny činnosťou, ktorá pre vás v skutočnosti vôbec nie je dôležitá a na jej úkor ste nestihli to podstatné. Inokedy zasa možno strávite veľa času vykonávaním aktivity, ktorá je síce nevyhnutná, avšak v danom čase jej splnenie nebolo tak dôležité ako iná činnosť.

Čím skôr si roztriedite svoje pracovné aktivity a úlohy podľa ich priority, tým skôr môžete začať pracovať efektívne. A práve efektivita je to, čo vás v malom podnikaní môže odlíšiť od konkurencie a vytvoriť o niečo viac priestoru pre súkromný život.

Existuje pomerne jednoduchý postup, ako dosiahnuť stanovený pracovný cieľ efektívne:
• určiť si pracovné ciele (napr. dokončiť webstránku a osloviť nových potencionálnych klientov);
• rozložiť si cestu k dosiahnutiu cieľa na konkrétne položky;
• určiť, ktoré položky sú najdôležitejšie a ktoré je možné vykonať až neskôr;
• podľa toho vytvoriť časový harmonogram práce;
• pracovať podľa stanoveného plánu.

Ilustračná fotografia Foto: Apple

,,Nestíham, nemám čas˝


Každý človek na svete má denne pridelený presne ten istý čas. Ako je teda možné, že dvaja rôzni ľudia na konci pracovného dňa vykážu odlišné výsledky? Dôvodov je samozrejme viac a veľkú časť pracovného výkonu ovplyvňuje osobnostný faktor, nemožno však ignorovať množstvo rušivých faktorov. Aby ste boli schopní udržať pozornosť a v plnej miere ju venovať konkrétnej činnosti, mali by ste čo najviac eliminovať rušivé prvky. Práve oni majú na svedomí tvrdenie, že nemáte čas na podstatné veci.

Medzi základné rušivé prvky pri práci z domu patrí internet na čele s Facebookom, Gmailom a inými webmi. Foto: Facebook

Rušivé prvky sú základ neefektívnosti


Tí, ktorí pracujú z domu, dôverne poznajú príťažlivosť Facebooku, Gmailu, bulváru alebo spravodajstva. Ak k tomu pridáte menej vhodné pracovné prostredie, máte postarané o znížený pracovný výkon. Je dôležité uvedomiť si, že vo vašom malom podnikaní ste práve vy najdôležitejší a zároveň práve vy ste ten človek, ktorý si musí vytvoriť vhodné prostredie na prácu. A odstránenie rušivých prvkov je k tomu nevyhnutné.

Zopár rád na záver


Timemanagement je celok, ktorý v sebe zahŕňa omnoho viac, než len spracovanie časového harmonogramu pracovných činností. Ak ste živnostník, majiteľ malej firmy alebo aj zamestnanec pracujúci na šéfom určených projektoch, mali by ste si osvojiť aspoň základy časového manažmentu. Keď ich potom aplikujete, určite sa váš pracovný výkon zvýši, čo sa môže pozitívne premietnuť aj do vášho finančného ohodnotenia.

• vytvorte si stratégiu, vďaka nej budete presne vedieť, kam idete a čo preto musíte robiť;
• majte svoju prácu na jednom mieste;
• majte vždy po ruke zoznam úloh a pracujte s ním;
• pracujte v niekoľkominútových cykloch bez prerušenia, rozdeľte si pracovný deň;
• neodkladajte nepríjemné veci - najťažšie úlohy spravte ešte doobeda;
• uvedomte si, že práca nie je sedenie pri počítači, ale produkcia výsledkov;
• využívajte podmieňovanie - zvyknite si, že sa za dobrú prácu odmeníte;
• neprestávajte rozmýšľať nad tým, ako prácu zefektívniť.

K tomu všetkému netreba zabúdať, že neustále pracovné nasadenie nie je dlhodobo udržateľné. Aby ste boli produktívni aj v budúcnosti musíte vedieť aj relaxovať a nepremýšľať nad prácou. V opačnom prípade sa vám veľmi ľahko môže stať, že sa stanete obeťou syndrómu vyhorenia, ktoré nie je vôbec tak triviálnym problémom, ako dočasná demotivácia.

Komentáre