Biznis

Slovenka napísala učebnicu, ktorá je v talianskych učebných osnovách

"Silvia Fürediová má iba 30 rokov a z jej učebnice o účtovníctve sa učia talianski stredoškoláci."

, 1. mája 2013 6:00
Silvia Furediová Foto: Silvia Furediová
Ako 19-ročná odišla do zahraničia bez skúseností s pár eurami vo vrecku. Žije už desať rokov v Palerme a talianski stredoškoláci sa učia účtovníctvo z kníh, ktoré tvorila a publikovala.

Silvia Fürediová je mladá ambiciózna Slovenka. Študovala v Bratislave na bilingválnom gymnáziu taliansky jazyk. Keď mala 18 rokov, stalo sa niečo, čo ju donútilo porozmýšľať nad životom a zmeniť prostredie. Napriek ťažkým prekážkam, ktoré jej hádzal osud pod nohy, dokázala vyštudovať ekonómiu na univerzite v Palerme a vypracovala sa na úspešnú daňovú poradkyňu na Sicílii. Okrem toho je uznávanou a žiadanou účtovnou odborníčkou, finančnou auditórkou a prednáša na miestnej univerzite.

Kto je znalý sicílskych reálií a informácie nečerpá iba z bedekerov, vie, že život v tejto autonómnej oblasti nie je jednoduchý, či už ide o ekonomickú alebo sociálnu stránku. "Sicília padá prudko dole. Ľudia sú zúfalí, práca nie je, nezamestnanosť hlavne u mladých rastie. Mnohí si siahajú na život," opisuje zúfalú situáciu na ostrove Silvia. Aj napriek týmto nepriaznivým podmienkam sa mladá, iba 30-ročná Slovenka dokázala uplatniť a pomaly si buduje vlastnú kariéru. Na margo celej veci dodáva: "Len prednedávnom sa mi podarilo urobiť skúšky, ktoré mi umožňujú vykonávať daňové poradenstvo a finančné audity v rámci celého Talianska."

Začínajúca biznismenka tu nekončí. Jej cieľom je vybudovať v Palerme veľké poradenské a finančné centrum, kde si klienti nájdu všetko od právnych až po finančné služby. Silvia si uvedomuje, že prostredie, v ktorom žije, pracuje a chce podnikať je komplikovanejšie ako na Slovensku. Poukazuje na veľkú mieru korupcie a vplyv mafie. "Pokiaľ nepoznáte ľudí na zodpovedných miestách, nemáte šancu. Platí to v každej oblasti, počnúc školou cez zdravotníctvo až po úrady. No nebojím sa a beriem to ako výzvu."

Silvia Furediová Foto: Silvia Furediová

Ťažké začiatky


Úspech sa však nerodil ľahko, asi ako u každého podnikateľa a úspešného človeka. 19-ročné dievča prišlo do prostredia, v ktorom platili úplne iné pravidla, aké sa naučila na Slovensku. "Bláznivá doprava, svet prevrátený naruby je iba zlomok toho, čo mi vyrazilo dych. Kto bol na Sicílii, vie, o čom hovorím," spomína s úsmevom. S vážnou tvárou však dodáva: "Boli ale časy, keď mi do smiechu vôbec nebolo. Nemala som pomaly čo jesť. Pracovala som v pizzerii ako čašníčka. Popritom som po večeroch študovala. Prvých päť rokov v Palerme som nevedela, čo je zábava. Okrem toho som bolo sama, bez kamarátov a blízkych."

Silviu na Sicíliu priviedol jej profesor taliančiny z bratislavského gymnázia. Po nezhodách, ktoré medzi nimi neskôr nastali, ostala sama a k tomu sa ešte pridružili zdravotné problémy. Musela sa teda spoliehať na seba. Čas venovala iba práci a štúdiu. "Veľakrát ma premkol pocit, že to tu zabalím a vrátim sa späť na Slovensko, no potom som si povedala, že ešte na tom nie som tak zle a zajtrajšok prinesie určite niečo lepšie a pozitívnejšie. Je to možno paradox, ale sú to práve Sicílčania, ktorí ma naučili pozerať sa na svet s úsmevom aj napriek ťažkostiam, aké majú," konštatuje.

Silvia Furediová Foto: Silvia Furediová

Kniha pre talianskych stredoškolákov


Štúdium ekonómie a špecializácia v oblasti financií priviedlo Silviu k nápadu napísať knihu, ktorá pomôže stredoškolákom s účtovníctvom. "S kolegom Francescom D´Annom, ktorý je odborník v matematike sme rozmýšľali, ako pomôcť študentom v odbore účtovníctvo. Keď sme si urobili analýzu, zistili sme, že v odborných školách tento predmet dosť absentuje alebo žiaci čerpajú zo starých kníh." Tak teda vznikla učebnica "Moduli di Contabilità per gli Istituti d'Arte".

V publikácii nájdeme všetko od základov. Počítanie percent, úrokov cez časť o zmenkách a šekoch, ktoré sú - ako Bratislavčanka uvádza - v Taliansku stále aktuálne. Taliani tu môžu tiež nájsť detailne popísané účtovné prípady, ako sa počítajú náklady a pod. Jedna časť učebnice je určená špeciálne odborným, umeleckým školám. V poslednej časti autori radia mladým, ako si založiť firmu. Čo si treba všímať, aké podmienky musia spĺňať.

Zostavenie a spracovanie materiálov trvalo asi rok a pol. Učebnica sa stala súčasťou učebných osnov v celom Taliansku. "V publikovaní by som chcela pokračovať. Rada by som zapracovala na druhom vydaní. V hlave mam už aj nový projekt. Nechcem o ňom ale ešte hovoriť," hovorí sympatická Slovenka. Silvia si uvedomuje, že to nebude jednoduché, tak ako všetko, čo prežila doteraz. "Nič v živote som nemala zadarmo," uzatvára.

Komentáre