Biznis

Ušetriť sa dá: Predčasné splatenie alebo konsolidácia pôžičiek?

"Banky ponúkajú viacero možností, ako sa popasovať s hypotékami a pôžičkami."

TASR, Kristína Grebáčová, 18. júna 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Ak máte aj vy na krku hypotéky a pôžičky, ktoré vám vháňajú slzy do očí pri každom otvorenom výpise, skúste sa zamyslieť nad tým, čo s tým môžete urobiť. V súčasnosti sa najviac hovorí o predčasnom vyplatení hypotéky. Buď vyhráte ťažké peniaze alebo sa k nim dostanete poctivou prácou, a môžete úver vyplatiť. Alebo si nájdete výhodnejší úver v inej banke a prostredníctvo neho vyplatíte ten predchádzajúci.

Ak máte viacero pôžičiek, mohla by vám pomôcť konsolidácia, pri ktorej sa dá ušetriť. Prečítajte si o možnostiach a uvidíte, či to nebude výhodné aj pre vás.

Pri predčasnom vyplatí hypotéky sa vyhnite problémom


Ak máte hypotéku, ktorú chcete vyplatiť predčasne, mali by ste byť opatrní. Z analýzy Sberbank Slovensko vyplynulo, že Slováci sa obzerajú po výhodnejšom úvere už v období ukončenia prvej fixácie úrokovej sadzby ich prvej hypotéky.

Kým medzi mladými sú najčastejšími žiadateľmi o hypotéku ľudia okolo tridsiatky, najčastejšími žiadateľmi o predčasné splatenie a prenos úveru sú ľudia v 34. roku života.

Ilustračné foto Foto: TASR
Z analýzy ďalej vyplynulo, že Slováci viac ako v minulosti sledujú podmienky na trhu. Sú v súčasnosti viac náchylní zmeniť banku a hľadať výhodnejšie podmienky úveru ako pred niekoľkými rokmi. Predčasné vyplácanie úverov na bývanie a ich prenos do inej banky sa stáva hitom. Slováci hľadajú výhodnejšiu hypotéku už pár rokov na to, ako si ju vezmú. Aj pri prenose hypotéky si však treba dávať pozor, aby to nestálo zbytočne veľa.

Ľubomíra Chemlová zo Sberbank Slovensko radí: "Pri predčasnom splatení hypotéky sa vyhnite zbytočným poplatkom. Napríklad jedným z tipov je, že počkáte na deň obnovy fixácie úrokovej sadzby. Avšak oznámte banke zámer predčasne splatiť úver minimálne 15 dní pred týmto dňom. Jedenkrát ročne vo väčšine prípadov banky umožňujú klientom bezplatne zaplatiť mimoriadnu splátku úveru do výšky až 20 % zostávajúcej istiny, a to bez poplatkov. Aby ste úver predčasne úspešne splatili, dajte si pozor, aby peniaze na účte banky boli včas, a to minimálne jeden pracovný deň pred dohodnutým termínom predčasného splatenia."

Radšej konsolidácia?


Ak nechcete úver vyplatiť alebo si ho preniesť, môžete pouvažovať nad konsolidáciou s inými pôžičkami.
Popri štandardných úveroch z bánk majú mnohí na krku aj pôžičky zo splátkových spoločností či dlhy na kreditných kartách. Jedným z riešení, ako si klienti v splácaní dlhov môžu poupratovať, je konsolidácia úverov, teda spájanie viacerých úverov do jedného.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Konsolidácia úverov je spôsob, ktorým môžu klienti ušetriť na nákladoch súvisiacich so splácaním svojich úverov. Vďaka tomu, že viacero úverov nahradia jedným, ušetria na poplatkoch za splácanie viacerých úverov, taktiež na ich poistení a zároveň si môžu takýmto spôsobom aj znížiť výšku svojej mesačnej splátky alebo skrátiť splatnosť úveru.

Angelika Farkašová z Poštovej banky uviedla: "Určite pri konsolidácii sú potrebné splniť dve základné pravidlá, pretože je to konsolidácia, je to refinancovanie, nie je to reštrukturalizácia dlhu. A to je, že splácam pravidelne dlhy, ktoré mám, nie som v omeškaní s tými dlhmi a mám príjem, aby som v budúcnosti vedel splácať nový úver. Akonáhle túto podmienku nespĺňam, banka sa baví o inom inštrumente. To už sú reštrukturalizačné úvery, kde sa snaží nájsť to iné riešenie, ak som v omeškaní, tak banka kontaktuje klienta a hľadá s ním riešenie."

Komentáre