Biznis
Na čom zarobili bohatí: Rothschildovci
Erik Stríž, 8. novembra 2013 6:00
Zakladateľom dynastie Rothschildovcov, ktorú poznáme v prvom rade vďaka jej veľkému dosahu na globálnu ekonomiku, bol Mayer Amschel Bauer (1744 - 1812). Rodina Rothschildovcov skutočne vznikla až v priebehu jeho života, pretože sa tak nechal premenovať, symbolicky podľa nápadného červeného štítu, ktorý mal jeho otec pred domom. Dnes je tento štít s dvojhlavým orlom oficiálnym erbom Ruska. Rothschild tento erb neskôr rozšíril o päť šípov, ktoré symbolizovali jeho päť synov. Premenovaný Bauer, prvý z Rothschildovcov, svoj život zasvätil okrem iného aj finančníctvu, ktoré malo v tom období samozrejme iný charakter ako dnes, bolo však veľmi vďačným zdrojom príjmov a vplyvu vďaka úrokom.
Prvotné znalosti a kontakty pritom získaval u inej finančníckej rodiny - Oppenheimovcov z Hannoveru. Spočiatku u nich v banke pracoval ako úradník, po krátkom čase sa vďaka intelektuálnym schopnostiam a záujmu prepracoval až na pozíciu partnera. On sám pritom spočiatku pôsobil iba v židovskom frankfurtskom gete, v ktorom po smrti svojho otca zdedil obchod s mincami.

Slobodu využil naplno
Mayer Amschel Rothschild mal päť synov, ktorých takisto začlenil do rodinného obchodu s peniazmi. Keď v roku 1796 etnickí Židia a halachickí židia (príslušníci židovského náboženstva) konečne získali plné občianske práva a stali sa v krajine aj právne rovnocennými občanmi, Rothschildovci chceli tento nový potenciál využiť a expandovali. Chlapci sa rozcestovali do rôznych krajín Európy, z nich asi najznámejší Nathan Rothschild (1777 – 1836) do Veľkej Británie. Tento krok sa ukázal ako správny, pretože sa rodina stala jednou z najvplyvnejších vôbec - pritom nemala šľachtický pôvod, čo sa v tej dobe považovalo za nevyhnutnosť k vlastneniu takého hodnotného majetku. Dokonca ešte aj dnes môžeme vidieť tento prežitok z minulosti, keď sa jednotlivci hodnotia na základe toho, z akej rodiny pochádzajú. Šľachtický titul Freiherr (v preklade z nemčiny “slobodný pán”) rodina získala až v roku 1822, keď bol jej vplyv prakticky neprekonateľný.
Rotschildovci a slovenské železnice
Následná masívna expanzia záujmov a aktivít Rotschildovcov sa týkala realizovania veľkých medzinárodných finančných transakcií, poskytovania objemných úverov ťažkému priemyslu a v neposlednom rade financovaniu vojen. Údajne v rokoch 1839 až 1846 financovali aj výstavbu železníc na území dnešného Slovenska, vtedajšieho Uhorska. Išlo o železnicu s konským pohonom na dnešnej trase Bratislava - Trnava - Sereď. Konský pohon sa zvolil aj napriek tomu, že bol v tej dobe moderný parný pohon.
Štátne dlhopisy ako stroj na peniaze
Rýchly vzostup rodiny Rothschildovcov je taký závratný a taký nevídaný, že ho niektorí ľudia pripisujú nadprirodzenu alebo po novom tvoria rozsiahle konšpiračné teórie. V skutočnosti Rothschildovci najviac zarobili na štátnych dlhopisoch, na ktorých v krátkom čase dokázali veľmi slušne zarobiť - v prípade britských dlhopisov išlo o navýšenie ich hodnoty až o 40 percent za dva roky. Dnes je celkom nemysliteľná vec, aby sa štátne dlhopisy akéhokoľvek štátu zhodnotili do tejto miery. Zaujímavosťou je, že práve Rothschildovci vytvorili a zaviedli medzinárodný obchod so štátnymi dlhopismi. Banky a iné finančné skupiny už nemuseli takéto dlhopisy nakupovať a obchodovať iba v konkrétnom štáte, v tomto ohľade sa hranice otvorili už vtedy.
Vplyv na chod dejín
Bolo by nezmyslom domnievať sa, že všetky kroky Rothschildovcov boli čestné, morálne a právne čisté. Počas vojen aktívne využívali špionáž, aby sa dostali k správnym informáciám o vývoji vojny ako prví. Vykonávala sa napríklad aj odchytom poštových holubov.

Rothschildovci v 21. storočí
Rothschildovci dnes naďalej vyvíjajú aktivity spojené s bankovníctvom, správou súkromného majetku a financovaním veľkých projektov. Ich vplyv na svetovú ekonomiku je signifikantný, nie sú však monopolom a s najväčšou istotou neriadia svet.
Minulý rok médiami obletela informácia, že sa Rothschildovci čiastočne spájajú s rodinou Rockefellerovcov. Ich spoločný joint venture projekt s hodnotou 40 miliárd amerických dolárov má byť priamou odpoveďou na rastúcu nestabilitu svetovej ekonomiky a krízu eurozóny, tvrdia odborníci. Celková hodnota impéria Rothschildovcov sa odhaduje na závratných 300 až 400 miliárd amerických dolárov.