Biznis

Menej papiera a plastov v bankovníctve

"Veľký prieskum 11-tich bánk a ekologická banka roka."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 1. júna 2021 17:41
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Čím menej papiera popíšeme a plastov vytvoríme, tým zdravšie prostredie pre nás všetkých. Dnes si tento ekologický trend s dôrazom na udržateľnosť bankové domy uvedomujú. Podporujú zelené projekty a iniciatívy, vysádzajú stromčeky, minimalizujú tlačenú reklamu, avizujú zelené financovanie a investovanie alebo zavádzajú eko princípy do bankových produktov.

Tento rastúci trend potvrdzuje aj nedávny prieskum spoločnosti The Ascent, kde až tri štvrtiny klientov bánk uviedlo, že téma udržateľnosti je aj v bankovníctve pre nich dôležitá. Inými slovami, ak si má klient vybrať produkt, akým je napríklad bežný účet a je funkciami, službami a cenou na rovnakej úrovni, vyberie si ho v tej banke, ktorá sa profiluje ako ekologická.

Ak však chceme dostať udržateľnosť do celej spoločnosti, musíme zavádzať eko princípy do produktov, ktoré využíva väčšina klientov. Napríklad, také tradičné plastové platobné karty s obmedzenou životnosťou a platnosťou sa nedajú recyklovať a musia putovať do spaľovne. Zakladanie produktov tradičnou formou generuje tony zmlúv potlačeného papiera a to len preto, aby ich na záver mohol klient podpísať.

Preto banky a fintechové spoločnosti prichádzajú s rôznymi inováciami. Spoločnosti ako N26, Revolut alebo Vivid Money uviedli na trh prémiové ale spoplatnené kovové karty. Tradičné bankové domy, ako napríklad švajčiarsky bankový líder UBS a írska Bank of Ireland uprednostnili skôr recyklovateľné karty vyrobené na báze kukurice, zatiaľ čo britská Nationwide a dánska Danske Bank uprednostnili karty z recyklovaného plastu. Zaujímavý variant, ktorú predstavila spoločnosť Tomorrow sú štýlové platobné karty, vyrobené z čerešňového dreva.

Naša najväčšia banka Slovenská sporiteľňa začína od júna vydávať nové platobné karty VISA. Budú ekologické, z rozložiteľných materiálov, s predĺženou platnosťou na 4 roky, z pôvodných 3 rokov.

Naša najmladšia banka na trhu 365.bank zašla ešte ďalej a ponúka možnosť zriadiť si digitálnu platobnú kartu, bez potreby vlastniť akúkoľvek inú. Navyše, banka sa riadi pravidlom paperless - bezpapierové bankovníctvo, čo v praxi znamená možnosť zriadenia produktov úplne online.

Ukazuje sa, že ekológii a udržateľnosti praje digitálny koncept v bankovníctve.
Okrem pozitívneho vplyvu na ekológiu môže výrazne ušetriť klientom čas, ale aj peniaze. No nie v každej banke. Preto sme sa pozreli, ako majú naše banky zakomponovanú ekológiu a udržateľnosť vo svojich klientskych bankových procesoch a produktoch, ktoré využíva väčšina klientov.

Zaujímala nás, či je v bankách možné:
● založiť bežný účet, bez nutnosti podpisovať tlačené zmluvy
● požiadať o spotrebný úver online
● dostávať len elektronické výpisy z účtu, bez tlačených, zasielaných poštou
● zmeniť PIN kód online
● zriadiť digitálnu platobnú kartu k účtu, bez nutnosti vlastniť aj plastovú
Z prieskumu vyplynulo, že dnes už v každej banke má klient k dispozícii elektronický výpis z účtu, miesto papierového. Zmeniť PIN kód elektronicky je možné len v jednej tretine oslovených bánk. Iba jedna z bánk umožňuje vlastníctvo digitálnej karty, bez nutnosti vlastniť aj inú alternatívu. Spotrebný úver vie klientom ponúknuť online k účtu už takmer každá banka. Na všetky otázky odpovedala kladne len najmladšia z bánk zúčastnených v prieskume 365.bank. Preto 365.bank objektívne získava od portálu Finančná Hitparáda ocenenie Ekologická banka.

Komentáre