Biznis
Pochovajú daňové raje svet a ekonomiku?
, 8. apríla 2013 6:00
Každý z nás sa už aspoň raz v živote určite stretol s platobným príkazom, ktorého účet bol nasmerovaný na Seychelly, Bahamy alebo na Cyprus. Či to bola solventná firma alebo špekulanti, cieľom každého podnikateľa alebo investora bolo a je vyhnúť sa nadmernému daňovému zaťaženiu. Globálny trh prinútil veľkých hráčov, ale aj malých podnikateľov budovať svoje firmy v tzv. offshore centrách, čo sú teritóriá, ktoré uplatňujú špeciálny daňový režim. K najznámejším patria karibské ostrovné štáty.

Liberalizmus alebo skaza?
Najnovšie udalosti nasvedčujú tomu, že tieto transakcie ťahajú svetovú ekonomiku na dno. Po tom, ako jeden z rajov - Cyprus ohlásil finančný kolaps a visí nad priepasťou bankrotu, prichádza denník Süddeutsche Zeitung s vážnymi zisteniami. Podľa neho popredný svetový finančný dom Deutsche Bank pomohol vyše trom stovkám spoločností prelievať peniaze do daňových rajov. Aj keď tlak Európskej únie ako najväčšieho agitátora proti daňovým rajom je obrovský, nie je zrejme dostatočný.
Slovensko nie je výnimkou
Minulý rok v prvom štvrťroku presunulo do daňových rajov svoje sídlo 77 slovenských firiem. Celkový počet spoločností, ktoré takto využívajú miernejšie zdaňovanie svojich príjmov, dosiahol 3072 (údaj z roku 2012).

Zoznam daňových rajov
Andorra, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Britské Panenské ostrovy, Cookove ostrovy, Dominikánska republika, Gibraltár, Grenada, Guernsey, Man, Jersey, Libéria, Lichtenštajnsko, Marschallove ostrovy, Maurícius, Monako, Montserrat, Nauru, Holandské Antily, Niue, Panama, Samoa, Seychely, Sv. Lucie, Sv. Krištof, Sv. Vincent, Tonga, Turks a Caicos, Panenské ostrovy, Vanuatu.