Biznis
5 kníh od Roberta Kiyosakiho, ktoré by ste mali poznať
Erik Stríž, 13. mája 2013 10:00
Jeho knihu Bohatý otec, chudobný otec, pozná pravdepodobne väčšina ľudí zaoberajúcich sa osobnými financiami. Na veľmi jednoduchom a ľahko pochopiteľnom príklade Kiyosaki vysvetľuje, kde je rozdiel medzi bohatými a chudobnými ľuďmi. Za chudobných ľudí síce považuje najmä strednú vrstvu a za bohatých majiteľov medzinárodných firiem, avšak myšlienka, ktorú do knihy vložil, je veľmi zrozumiteľná. Rozdiel spočíva predovšetkým v myslení - v schopnosti a záujme riskovať, rozvíjať sa a vo vyšších ambíciach.

Nespravodlivá výhoda
V knihe Nespravodlivá výhoda Kiyosaki upozorňuje na fakt, že zaužívaná paradigma o pôvode finančného bohatstva nie je celkom správna. Osud je iba výhovorkou nečinnosti a dlhodobého neúspechu. Predmetom knihy však nie je zveľaďovanie vlastnej finančnej inteligencie, ale skôr zdôrazňovanie pozitív, ktoré vám peniaze môžu priniesť. Vyššie zárobky so sebou prinášajú množstvo výhod, ktoré sa priamo podieľajú na zvyšovaní životnej úrovne a na zlepšovaní života samotného. Sú výhodou, hoci nespravodlivou vzhľadom k ľuďom, ktorí peniaze nemajú.

Bohaté dieťa, bystré dieťa
Kniha Bohaté dieťa, bystré dieťa, je určená predovšetkým rodičom a ľuďom, ktorí majú záujem v budúcnosti poskytnúť základy finančnej inteligencie svojim potomkom skôr, než ich myslenie zdeformuje spoločnosť. Ak vás oslovili názory českého továrnika Tomáša Baťu o vzdelávaní detí a budovaniu ich zodpovednosti už od útleho veku, potom vás kniha od Kiyosakiho poteší. Kniha poskytuje veľmi rozumný pohľad a zrozumiteľné postupy na to, ako sa vyhnúť tradičnej finančnej (ne)výchove detí zo strany vlastných rodičov s cieľom poskytnutia čo možno najpevnejších základov do dospelosti.
Midasov dotyk
Midasov dotyk je spoločný projekt Roberta Kiyosakiho a Donalda Trumpa. Nech už sú vaše sympatie k týmto podnikateľom akékoľvek, nedá sa im uprieť ich finančná inteligencia, zdatnosť v riadení biznisu a v manažovaní práce. Ich spoločná kniha Midasov dotyk oslovuje podnikateľov bez ohľadu na veľkosť ich portfólia a snaží sa im vštiepiť myšlienku, že práve oni sú najdôležitejším pilierom svetovej ekonomiky. Kniha Midasov dotyk získava na vážnosti práve v čase, keď ľudia v dôsledku mnohých negatívnych úsporných opatrení a prehlbujúcej sa krízy prestávajú dôverovať štátnej moci.

Kam sa podeli moje peniaze
Kniha Kam sa podeli moje peniaze nie je pre každého. Priaznivci konzervatívneho štýlu narábania s peniazmi nebudú nadšení zo slov, ktoré nabádajú na risk. Avšak práve risk a ochota pristúpiť k pomyselnému okraju priepasti môže byť podľa Kiyosakiho v rozumne zvolených podmienkach prínosom. Autor sa v tomto prípade opiera o skutočnosť, že istoty spred niekoľkých dekád už istotami nie sú, že svet sa mimoriadne zmenil. Investovanie do dlhodobých projektov sa snaží alternovať krátkodobými, hoci často menej ziskovými aktivitami.