Auto&Techno
Stroje a technika dávno nie sú výsadou mužov
Webmagazin.sk, 30. mája 2013 12:00
Epizóda z úvodu bestselleru Päťdesiat odtieňov sivej dobre ilustruje súčasný stav trhu s hobby technikou. Hovorí sa, že muži sú odborníci na nástroje a stroje. Ide o klišé snáď ešte z minulého tisícročia. Svet dobývajú emancipované ženy, ktoré majú rady kvalitu a funkčnosť použitých technológií. Ženy, ktoré nečakajú, kým muž pokosí trávnik a pustia sa s vervou do toho samé. S nadšením strihajú kríky a dávajú tvar živým plotom. S výsledkom, priznajme si, často lepším, ako keby sa záhradníčenia zhostil muž.
Najdôležitejšie je zvoliť si správne nástroje
V súčasnosti sú hitom produkty ľahko ovládateľné, s nízkou hmotnosťou a jednoduchou údržbou. Prácu s nimi by mala zvládnuť nielen žena v produktívnom veku, ale aj babička. Technika vôbec nie je záhadná a dešpekt budiaca. Ani pre ženy. Práve naopak. Dnes už sú na trhu aj stroje, ktoré ozdobia každú záhradu, keďže sú vyrábané s dôrazom na dizajn.

Na čo by však šikovné záhradníčky nemali zabúdať a čo by mali zvážiť, je pohon strojov. Na trhu sú dostupné motorové, elektrické aj akumulátorové. Každý variant je vhodný do iných podmienok a intenzity používania. Benzínový variant vyniká variabilitou použitia v teréne bez obmedzení dĺžkou predlžovacieho kábla. Naopak, je náročnejší na údržbu, ktorá zahŕňa napríklad dopĺňanie palivovej zmesi (pomer oleja a benzínu), čistenie filtra či výmenu sviečky. Pri benzínových variantoch ženy ocenia blízkosť servisného strediska a dostupnosť technikov.
Elektrické stroje sú tichšie a majú jednoduchšiu údržbu, no sú limitované elektrickým vedením. Plynulosť pohybu pri kosení štvorkolesovou kosačkou môže byť narúšaná manipuláciou s predlžovacím káblom.

Motorové píly slovenské ženy používajú už roky
Svet ešte možno ovládajú muži, akým je samoľúby fešák Christian Grey, no v manažovaní a ovládaní techniky sú ženy viac ako zdatným súperom a postupne vyrovnávajú skóre. „Je takmer nepochopiteľné, že slovenská legislatíva donedávna rigidne zakazovala ženám získať pilčícky preukaz, a teda profesionálne pracovať s motorovou pílou, napríklad pri ťažbe dreva. Pritom mnohé ženy sú skvelé umelecké rezbárky, ktoré motorové píly používajú už roky,“ doplnil Ján Spišák.