Auto&Techno

Posledný prázdninový víkend poteší všetkých nadšencov letectva

"Medzinárodné letecké dni SIAF 2023 sa uskutočnia v dňoch 2. – 3. septembra a prinesú bohatú nádielku leteckej i pozemnej techniky a tiež zábavno-vzdelávacie atrakcie pre deti. "

TASR, 15. augusta 2023 13:22
Na snímke prúdové podzvukové cvičné lietadlo slovenskej armády L-39 CM na 11. ročníku Medzinárodných leteckých dní SIAF v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa v sobotu 27. augusta 2022. Foto: TASR Jaroslav Novák

Organizátori sa spolu s hlavným programovým partnerom, Ministerstvom obrany SR, postarali o vznik nového projektu „Dynamický polygón“. Rezort obrany okrem toho divákom predvedie pozemnú techniku Ozbrojených síl SR či simuláciu priamych zásahov v teréne.

Vystúpenia domácich i zahraničných účastníkov

Kvalitný program zostavený z dynamických a statických ukážok domácich, zahraničných, vojenských i komerčných letiek je už akousi samozrejmosťou podujatia. Aj tento rok sa môžeme tešiť na české a maďarské Gripeny, slovenský Blackhawk, či Mi-17, ukážky nemeckého Eurofightera Typhoon a Airbusu A400M. Taliani posielajú na SIAF Eurofighter a Tornado, Holanďania zas dve stíhačky F-16. V napätí očakávame v letovej ukážke francúzskeho giganta Airbus A400M, chorvátsku akrobatickú skupinu Krila Oluje a taktiež parašutistov z Veľkej Británie RAF Falcons. Návštevníkov čaká aj nepopulárne lúčenie s českým vrtuľníkom Mi-24/35, ktorý po 45 rokoch končí v službe armády nášho západného suseda. Tešiť sa môžeme aj na dychberúcu vzdušnú akrobaciu obľúbených stálic Zoltána Veresa, letku RED BULL z Hangára číslo 7 z Rakúska a slovenské lietadlá – Jozefa Pivarčiho na lietadle L-29 Delfín a skupinu štyroch lietadiel - Viper SD4.„K dnešnému dňu je potvrdených viac ako 30 kusov techniky a ďalší účastníci by mali pribudnúť v najbližšom čase,“ hovorí Hubert Štoksa, riaditeľ MLD SIAF.

Na SIAF-e si prídu na svoje aj najmenší fanúšikovia letectva. Okrem edukačno-zábavných aktivít určite zaujme aj novinka festivalu, a síce koncept dynamického polygónu – ukážka kolesových a pásových bojových vozidiel. Časť letiska bude oplotená, aby v nej mohli slovenskí vojaci predvádzať svoju odbornú spôsobilosť a dynamické ukážky pozemnej techniky OS SR a predstaviť sa verejnosti.

„Už teraz môžeme prezradiť, že návštevníci budú môcť vidieť novozavedený tank Leopard 2A4 a ďalšiu techniku, ktorá sa postupne zavádza do výzbroje slovenských ozbrojených síl. Nebude chýbať ani staršia technika, ktorá sa využívala kedysi. Verím, že dynamické ukážky Pozemných síl Ozbrojených síl SR všetkých zaujmú, a opäť si odnesú zo SIAF-u nové zážitky,“ dopĺňa Hubert Štoksa.

Vzhľadom na okrúhle 30. výročie vzniku Slovenskej republiky, budú mať špeciálny priestor na prezentáciu statických aj dynamických ukážok aj príslušníci z rezortu Ministerstva vnútra SR. V statických a dynamických ukážka sa predvedie letka MV SR. Ďalšou ukážkou bude súčinnosť s Leteckým útvarom MV SR a útvarom osobitného určenia Prezídia policajného zboru SR.Vzdušné sily OS SR predvedú leteckú techniku už v rámci otváracieho preletu. Uvidíme tiež vrtuľníky Mi-17, Blackhawk a výsadky parašutistov, veliteľstva Vzdušných síl OS SR a Síl pre špeciálne operácie. Na statike budú vystavené dopravné lietadlá, obrnený transportér či prenosný protilietadlový komplet IGLA 9K38. V dynamických ukážkach budeme so zatajeným dychom sledovať ukážky manévrovacích schopností vrtuľníka, ukážku postupu hasenia „BAMBI vakom“ v spolupráci s hasičskou jednotkou a tiež spoločnú ukážku UH-60M so Silami pre špeciálne operácie.Z kolesovej a pásovej techniky OS SR sa v statických ukážkach predvedú vozidlá s rozličnou funkciou: vozidlá určené pre dekontamináciu, stredný tank, bojové vozidlo pechoty, bojové prieskumné vozidlo a iné. Okrem techniky budú k dispozícii aj pevné stánky, kde budú vojaci prezentovať ručné zbrane a podávať informácie o regrutácii, Dukle BB a NFIU (NATO Force Integration Unit, Slovakia), koordinácii rýchleho nasadenia spojeneckých síl.Všetky potrebné informácie zverejňujeme na webe www.siaf.sk. Zoznam potvrdených účastníkov nájdete v sekcii Lietadlá. Nezabudnite nás sledovať aj na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Zľavnené vstupné si už dnes môžu návštevníci zakúpiť prostredníctvom predpredaj.sk alebo www.siaf.sk.

Komentáre