Auto&Techno

Michaela Musilová na Kilimandžáre skúmala extrémofily i svetelný smog

"Extrémofily sú organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach. Študovali sme, ako dokážu prežiť na Kilimandžáre, do akej výšky a za akých podmienok, uviedla Musilová."

TASR, 22. mája 2023 15:45
Na snímke astrobiologička a "marsonautka” Michaela Musilová počas tlačovej konferencie spojenej s upútavkou na premiéru dokumentárneho filmu Hakuna Matata, Kilimandžáro na tému: Pripravovaná simulovaná vesmírna misia, ktorej bude Michaela Musilová osobne veliť a budúce projekty v roku 2023 - expedícia na Antarktídu a na najvyššiu horu južnej pologule Aconcagua. V Bratislave 22. mája 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová skúmala pri vlaňajšom výstupe na najvyšší africký vrchol Kilimandžáro extrémofily aj svetelné znečistenie oblohy. V pondelok predstavila dokumentárny film z expedície - Hakuna Matata Kilimanjaro. Zároveň avizovala, že v roku 2025 by chcela zase vystúpiť na Mount Everest.

Extrémofily sú organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach. "Študovali sme, ako dokážu prežiť na Kilimandžáre, do akej výšky a za akých podmienok," doplnila Musilová. Je to podľa nej dôležité pri výskume vesmíru, keď sa snažia nájsť život aj inde v slnečnej sústave. "Keď vieme zistiť, aké sú limity života na Zemi, o to ľahšie potom vieme nájsť v prostredí ako na Marse, kde sú podobné podmienky, čo sa týka teplôt, suchoty a podobne," podotkla.Najviac tam podľa jej slov videli lišajníky a machy, ale aj mikróby, ktoré neboli viditeľné voľným okom. "Potom sme sa sústredili aj na výskum klimatických zmien. Pozerali sme, akou rýchlosťou sa tam topia ľadovce a aký to bude mať pravdepodobne vplyv na celý ekosystém v okolí," ozrejmila Musilová. Zároveň skúmali aj ľudské znečistenie cez zanechaný odpad alebo svetelné znečistenie oblohy.Cieľom aktivít je tiež zapojiť mladých ľudí do výskumných projektov, čím by Musilová chcela zvýšiť ich záujem o vedu a planétu. "Aby aj oni mali pocit, že môžu robiť nejaký výskum a prispieť tak k celosvetovému výskumu," doplnila.

Koncom roka plánuje vystúpiť na najvyššiu horu južnej Ameriky - Acongagua. Počas expedície plánuje pokračovať vo vedecko-vzdelávacích projektoch a natočiť ďalší dokumentárny film.Komentáre