Auto&Techno

Foťte ako profesionál s novým fotoaparátom od Fujifilm

"Fujifilm predstavil nový prémiový fotoaparát s kompaktnými telami a vymeniteľnými objektívmi."

, 25. septembra 2012 13:00
Fujifilm X-E1 Foto: Fujifilm
Najnovší fotoaparát Fujifilm X-E1 poteší aj náročných fotografov, ktorí chcú vytvárať profesionálne zábery. Nad ním stojí ešte vyšší model X-Pro1, no treba uznať, že sa od X-E1 veľmi nelíši.

Je to prémiový fotoaparát s kompaktnými telami a vymeniteľnými objektívmi. Výhodou teda je, že nemusíte chodiť s veľkou a ťažkou zrkadlovkou a nosiť ju vo veľkej taške. Keď sa budete chystať na rannú prechádzku, nebudete aspoň pôsobiť, ako keby ste sa odubytovali z hotela.

Takmer profesionálny


Fotoaparát Fujifilm X-E1 je naozaj takmer profesionálny. Len veľmi málo sa líši od modelu X-Pro1, ktorý už profesionálny naozaj je. Využívajú dokonca identický snímač, 16,3 Mpx APS-C X-Trans CMOS. V porovnaní s ostatnými konvenčnými snímačmi majú novú štruktúru farebných snímačov.

Fujifilm X-E1 Foto: Fujifilm
Pixely RGB sú usporiadané do skupín po 6x6. Hodnoty ISO sa pohybujú po širokom spektre, od 200 do 6400, ale môžu byť rozšírené až do 25 600.

Sledujte hneď svoje fotografie na skvelom displeji


Úlohu hľadáčika zvláda OLED displej, ktorý má rozlíšenie až 2,36 milióna obrazových bodov. Svoje fotografie na tomto displeji uvidíte s vernými farbami a ponúka aj sýtu gradáciu. Kontrast má 1:50 000 a spoľahnúť sa môžete aj na dioptrickú korekciu.

Zaostríte do 0,1 sekundy


Ak sa budete ponáhľať s fotením, lebo by vám mohol zmiznúť objekt, nemusíte sa báť, že by ste to nestihli. Fujifilm X-E1 zaostruje do 0,1 sekundy, čo je naozaj slušná rýchlosť. Tento takmer profesionálny fotoaparát používa technológiu kontrastnej detekcie.

Všetko výborne uvidíte aj na vstavanej LCD obrazovke. Má 2,8-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie 460 000 bodov.

Clonu si nastavíte prstencom a ohniskovú vzdialenosť budete mať s týmto fotoaparátom 18 – 55 mm. Ak si ale želáte inú ohniskovú vzdialenosť, môžete si objektívy vymeniť. Pri použití bajonetu môžete mať objektívy systému M značky Leica.
Fujifilm X-E1 Foto: Fujifilm

To najlepšie si nahrajte na video


S Fujifilmom X-E1 si môžete aj nahrávať videá, čo je v podstate už samozrejmosťou. Tento ale zvládne aj Full HD video a kvalitne zachytí zvuk. Má totiž 2,5 mm vstup pre mikrofón.

Meňte objektívy


Spoločnosť Fujifilm pripravila aj niekoľko vymeniteľných objektívov, s ktorými už vaše fotografie budú naozaj profesionálne. Vyberať si môžete z piatich rôznych.

Predpokladá sa, že maloobchodná cena Fujifilmu X-E1 bude okolo 900 eur.

Komentáre