Autá

Radíme: Zasnežené auto na cestu nepatrí

" V zime by sa vodič mal vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Dážď, sneh či ľad výrazne predlžuje brzdnú dráhu a prináša hrozbu straty kontroly nad ovládaním auta."

TASR, 20. novembra 2018 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Branislav Račko
Každý vodič, ktorý si v zime nájde svoje auto pokryté vrstvou snehu alebo námrazou, by si mal nájsť čas na ich dôkladné odstránenie z karosérie skôr, než sadne za volant. Sneh alebo kúsky ľadu môžu na ceste ohroziť ostatných vodičov a spôsobiť nehodu.

"V prípade nehody s nesprávne očisteným autom si môže vodič vyrobiť problémy tak s políciou, ako aj poisťovňou. V zime majte vždy po ruke metličku na sneh a odolnú škrabku na ľad. Odporúčame tiež včas zabezpečiť nemrznúcu zmes do ostrekovačov a pravidelne kontrolovať jej množstvo. Čelné sklo treba mať vždy čisté a s dobrou viditeľnosťou," radí Lenka Lendacká zo Škoda Auto Slovensko.

Ako ďalej zdôrazňuje, brzdy musia byť v stopercentnom stave. Ak chcú mať motoristi stopercentnú istotu, že ich brzdy sú funkčné a spoľahlivé, mal by využiť služby autorizovaného servisu, ktorý ich vodičom komplexne skontroluje.

V zime by sa vodič mal vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Dážď, sneh či ľad výrazne predlžuje brzdnú dráhu a prináša hrozbu straty kontroly nad ovládaním auta.

"Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi autami a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom, ktoré by mohli mať za následok šmyk. Ak idete na hory, rozhodne si pribaľte snehové reťaze." zdôrazňuje Lendacká.

Komentáre