Život

V košickej zoo sa prvýkrát vyliahli mláďatá plameniakov

"Ide o prvé rozmnoženie plameniakov v tejto zoo, aj keď úlohu rodičov museli prevziať ošetrovatelia už v procese inkubácie."

TASR, 5. júla 2022 10:03
Plameniak, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kŕdeľ plameniakov zložený z troch druhov sa v košickej zoologickej záhrade rozrástol aktuálne o dve mláďatá. Prvý raz na Slovensku sa tam rozmnožili plameniaky červené a mláďa pribudlo aj páru plameniakov ružových, informovala TASR Eva Malešová z košickej zoo.

Obe mláďatá sú vitálne a "rastú pred očami". Ide o prvé rozmnoženie plameniakov v tejto zoo, aj keď úlohu rodičov museli prevziať ošetrovatelia už v procese inkubácie. "Po siedmich rokoch chovu prejavy sympatií v niektorých pároch prepukli naplno. Naše návštevníkmi vyhľadávané vtáky sa začali zaujímať o hniezda, ktoré im pripravili chovatelia. Ide vlastne o vyvýšené kopčeky hliny, ktoré vyzerajú ako krtince. To zafungovalo. Vystihli sme správny čas a správne miesto, ktoré prirodzene vyhľadávali," priblížila inšpektorka chovu Alena Čičmancová.

Zaujímavosťou u plameniakov je to, že hniezdia súčasne. Rivalita párov, ktoré súperia o najlepšie hniezdo, vyprovokuje už samotné tokanie. Na úspešný chov plameniakov v ľudskej opatere je preto nevyhnutné chovať veľkú skupinu. Zoologická záhrada Košice chová dovedna 21 jedincov. Medzi nimi sú štyri páry červených, respektíve kubánskych, ktoré prišli zo Zoo Dvůr Králové. Deväť plameniakov ružových prišlo z Bratislavy a zostávajúce čilské z rôznych iných záhrad.

Plameniaky v závislosti od druhu inkubujú 28 až 34 dní. Mláďatku trvá až 48 hodín, kým sa mu podarí vykľuť z vajíčka pomocou vaječného zubu. Vyliahnuté mláďa má sivé jemné prachové perie pripomínajúce plyšovú hračku. Od dospelých sa líši taktiež rovným zobákom, ktorý postupne od troch týždňov veku nadobúda tvar dospelých vtákov. Šat dospelých jedincov dostávajú po prvom preperení. Sfarbenie peria plameniakov ovplyvňuje potrava zložená z rôznych kôrovcov a rias.

Komentáre