Život

V Indonézii zrejme objavili najstaršie figuratívne jaskynné maľby

"Austrálski vedci upozornili, že maľby, o ktorých informovali v najnovšej štúdii, sú vo veľmi zlom stave a hrozí im zánik ešte za života tejto generácie."

TASR, 15. decembra 2019 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Austrálski archeológovia tvrdia, že v jaskyni na indonézskom ostrove Sulawesi objavil zrejme najstaršie maľby na svete, ktoré zachytávajú lovecké scény. Vedci stanovili ich vek na minimálne 43.900 rokov, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

"Lovecký výjav (objavený v indonézskej jaskyni) je podľa našich zistení momentálne najstarším obrazovým záznamom príbehu a najstarším figuratívnym umeleckým dielom na svete," uviedli výskumníci z Griffitovej univerzity v austrálskom meste Brisbane. Svoje zistenia publikovali v stredu v odbornom časopise Nature.

Výjavy namaľované tmavočerveným pigmentom z obdobia mladého paleolitu zobrazujú bytosti podobné ľuďom, ktoré za pomoci oštepov a lán lovia divé svine a byvoly. Objavili ich vo vápencovej jaskyni Leang Bulu Sipong 4 nachádzajúcej sa v indonézskej provincii Južné Sulawesi.

Výskumníci upozorňujú na skutočnosť, že lovci na 4,5 metra dlhom výjave sú zobrazení ako bytosti s ľudskými telami a s hlavami vtákov, plazov a ďalších zvierat. Podľa nich to indikuje možnú prítomnosť paranáboženských, respektíve mytologických predstáv dávno pred tým, než ich možno doložiť na území dnešnej Európy.

"Dávne skalné umenie na Sulawesi nám môže poskytnúť neoceniteľný pohľad na počiatky ľudskej spirituality a rozšírenia umeleckých predstáv a postupov, ktoré utvárali myseľ moderného človeka," uvádza sa vo vyhlásení vedcov z Griffithovej univerzity.

Austrálski vedci upozornili, že maľby, o ktorých informovali v najnovšej štúdii, sú vo veľmi zlom stave a hrozí im zánik ešte za života tejto generácie.

Za najstaršiu jaskynnú figurálnu maľbu boli doposiaľ považované výjavy objavené pred niekoľkými rokmi na indonézskom ostrove Borneo. Ich vek sa odhaduje na minimálne 40.000 rokov.

Dlhé roky vedci sa vedci domnievali, že najstaršie jaskynné umelecké výjavy vznikli v Európe. Nálezy z indonézskych jaskýň však tento názor spochybnili.

Komentáre