Život
Nežné pohlavie? Omyl, tvrdé ženy v ešte tvrdších športoch
, 11. júla 2013 6:00

Nežná kráska s brankárskou maskou dobyla mužskú NHL
V našom exkurze začneme hneď hokejom. Praskajúce kosti, vybité zuby, otras mozgu. Aj napriek týmto bolestným skúsenostiam, každý hokejista má svoj cieľ. Túžba po víťazstve prekoná aj tu najväčšiu bolesť. Platí to odvtedy, ako sa stal hokej hokejom. Za vznik ľadového hokeja sa najčastejšie udáva dátum 3. marec 1875, kedy sa v Montreale na Victoria Skating Ring odohral prvý organizovaný hokejový zápas. Hokej sa stal olympijskou disciplínou a jednou z najpopulárnejších športových disciplín, ktorá dostala obe pohlavia.
Kým ale v mužskom hokeji je konkurencia oveľa širšia (USA, Kanada, Rusko, Fínsko, Švédsko alebo Česko či Slovensko), v ženskom hokeji dominujú dve krajiny, USA a Kanada. Tieto dve mužstvá sa pravidelne stretávajú vo finálových dueloch na majstrovstvách sveta alebo na olympiáde. Víťazstvo nad Ruskom alebo Švédskom v pomere 9:0 nie je žiadnou zvláštnosťou. O tom, že so ženami treba v tomto mimoriadne tvrdom športe vážne rátať, presvedčila Manon Rhéaumeová. Je prvou a jedinou ženou v histórii, ktorá nastúpila v mužskej NHL. Pôvabná kráska, ktorá sa skrýva za brankárskou maskou, podpísala v roku 1992 kontrakt s klubom NHL Tampa Bay Lightning. 24. septembra 1992 sa postavila medzi žrďky v zápase proti St. Louis Blues. Odchytala jednu tretinu. Kryla sedem z deviatich striel a po 20 minútach za stavu 2:2 odišla na striedačku. V NHL viac nenastúpila. Z Tampy Bay sa vrátila späť na farmu, do tímu Atlanta Knights. Neskôr prestúpila do Knoxville Cherokees, ktorý sa nachádza v ECHL. A presne tam sa datuje koniec jej pôsobenia v NHL. Rhéaumeová je dvojnásobnou majsterkou sveta so ženským tímom v rokoch 1992 a 1994 a držiteľkou striebornej medaily z OH v roku 1998 v Nagane. O podobný kúsok ako Manon sa pokúšala v roku 2008 Kim St-Pierreová, tak isto na brankárskom poste. Trénovala s klubom NHL Montrealom Canadiens, no v súťaži medzi mužmi jej bolo zakázané nastúpiť.

Žena s oceľovou päsťou
Box patrí medzi najtvrdšie športy, pri ktorým dochádza k vážnym poraneniam, v mnohých prípadoch aj k smrti. Je to olympijská športová disciplína. Prvé vyobrazenia boxu sú z dôb 3 000 až 2 000 rokov pred Kristom na sumerských a egyptských reliéfových vázach a sochách.
Cassius Marcellus Clay, Jr. alebo Muhammad Ali. Netreba ho zrejme nikomu obzvlášť predstavovať. Štvornásobný majster sveta v ťažkej váhe a olympijský víťaz z roku 1960. Po jeho stopách sa vydala aj dcéra Laila Ali. Pôvabná mladá žena ani zďaleka nevyzerá na to, že v pästiach zviera oceľ, s ktorou zráža súperky k zemi. Laila začala boxovať, keď mala 14 rokov. Box sa stal jej drogou, keď videla súboj Christy Martinovej, prvej profesionálnej boxerky v histórii. Laila svoj zámer, že sa chce stať profesionálnou pästiarkou, predstavila v relácii "Dobré ráno Amerika". Prvé K.O. Laila udelila April Fowlerovej 12. augusta 1999. Pôvabná deva má úctyhodnú bilanciu, 24 víťazstiev, z ktorých 21-krát vyhrala K.O. systémom.
Ženy alebo lámačky kostí?
Skôr divadlo ako šport, no napriek tomu si wrestling našiel veľmi veľkú masu obdivovateľov medzi mužmi, ale aj ženami. Pôvod wrestlingu je v Severnej Amerike, kde bol zo začiatku súčasťou rôznych karnevalových a estrádnych predstavení. Neskôr sa z neho stal samostatný žáner, ktorý značne zmenil svoju počiatočnú podobu.
Dnes je wrestling súčasťou multimiliónového zábavného priemyslu. V Severnej Amerike zažil veľký rozmach v druhej polovici minulého storočia. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou televízneho vysielania a spoločne s boxom mal veľký vplyv na rozvoj tzv. pay-per-view programov.

V polovičke 90. rokov svet wrestlingu ohúrila ďalšia dáma Tammy Lynn Sytch. Stala sa sexsymbolom mužských fanúšikov a tomuto druhu zápasenia dala nový rozmer. Sunny sa dokonca stala prvou WWE Divou v histórií, hoci nezápasila. Skutočné šialenstvo medzi mužským osadenstvom však spôsobila až slečna menom Sable. Bola prvou modelkou, ktorá získala titul ženskej wrestlingovej asociácie.
Liga v nohavičkách
Americký futbal je skôr doménou Američanov. Finále Super Bowlu je najsledovanejšou športovou udalosťou na svete. Pomaly sa ale dostáva i do povedomia Európanov a Slovákov. Na Slovensku pôsobí šesť futbalových klubov: Bratislava Monarchs, Nitra Knights, Smolenice Eagles, Topolčany Kings, Trnava Bulldogs, Zvolen Patriots.
História amerického futbalu sa začala niekedy v 19. storočí v Anglicku, keď hráč obyčajného futbalu znudený tým, že s loptou mohol manipulovať iba nohami, sa rozhodol jednoducho ju zdvihnúť a bežať s ňou. Napriek tomu, že to bolo úplne v rozpore s pravidlami futbalu, ostatným hráčom sa to zapáčilo a tak sa zrodilo rugby. Nový šport sa rýchlo stal svetovo obľúbeným a našiel si svoju cestu do Ameriky v polovici 19. storočia.
