Život
Po stopách sicílskej mafie: Ako to celé vzniklo a aká je symbolika?
, 30. apríla 2013 10:00
Na začiatku bola ochrana
Počiatky mafie siahajú na Sicíliu. A tam siahajú až na prelom 18. a 19 storočia. Tá krásna krajina, do ktorej si mnohí turisti chodia oddýchnuť a okúpať sa v okolitých moriach, nemala nikdy na výber. Vždy žila pod niekoho nadvládou. Vystriedali sa tam Rimania, Gréci, Arabi, svoje tu našlo Kartágo či Francúzsko.

A vtedy prišla mafia
Nenávisť k akejkoľvek oficiálnej moci podnietila vznik akejsi neoficiálnej moci. Bolo potrebné, aby v tejto drsnej krajine dal niekto aspoň nejaké garancie a poskytol ľuďom ochranu. A tak vznikla mafia, ktorá chcela poskytovať ochranu. Samozrejme, nie zadarmo.
Pôvod slova mafia nie je úplne známy, ale existuje viacero možných výkladov. Jedným z nich je, že to má korene v arabskom slove Mahjas, čo v preklade znamená agresívny. Okrem toho v starej toskánčine existovalo slovo malfusso, čo v preklade znamenalo zločinec.
Existujú však aj historky, ktoré popisujú vznik tohto slova. Kedysi bola časť Talianska pod nadvládou Francúzska. Práve z tej doby pochádza výklad slova mafia, ktorý by sa mal skladať z prvých písmen vety: „Morte alla Francia, Italia Avanti!“ (V preklade: Zabime všetkých Francúzov, Taliansko vpred!)

Nevolajte ich mafiáni
Jednotliví členovia si však nehovoria mafiáni. Celá táto organizovaná skupina sa volá Cosa Nostra, v preklade Naša vec. Je zložená z tzv. rodín. Nie sú to pokrvne príbuzní, ale sú to členovia jednotlivých klanov.
Každá rodina má kontrolu nad istým teritóriom. Navzájom si do týchto oblastí nezasahujú a ak tak urobia, hrozí mafiánska vojna. Základom ale vždy bola a vždy bude mlčanlivosť. Práve preto je veľmi ťažké zistiť nejaké informácie o mafii. Mlčanlivosť stavajú totiž nad všetko.
Majú svoju organizáciu
Každá rodina má svoju organizáciu. Na čele stojí najväčší šéf, ktorý sa v sicílskych klanoch nazýva Capo di Tutti Capi, teda „Don“. Stojí na úplnom vrchole celej hierarchie. Pod ním je jeho poradca, ktorého na Sicílii volajú Consiglieri. Tretím v poradí je podšéf, tzv. Sotto Capo.

Symbolika sicílskej mafie
Cosa Nostra pracuje na veľmi tajnej úrovni. Je ťažké preniknúť do nej a získať nejaké informácie. A keď sa ich niekomu aj podarí získať, je ťažké podeliť sa o ne a neutrpieť pri tom na svojom zdraví. Cosa Nostra nenecháva priame odkazy, necháva len symboly.
V Corleone je múzeum, ktoré prevádzkuje C.I.D.M.A. Toto centrum sa zaoberá štúdiom mafie a pôsobí ako istá „anti-mafia“. Vystavujú fotografie, ktoré zachytávajú niektoré symboly, ide najmä o symboly, ktoré ležia pri mŕtvych telách.
Mnohí ľudia vraj prichádzajú do múzea s tým, že mafia vznikla v Corleone. Nie je to však pravda. Mafia vznikla najmä v Palerme na severe a v Agrigente na juhu, odkiaľ sa rozšírila do iných oblastí ostrova. Pôsobila však tajne a potichu. No mafia v Corleone sa neskôr postarala o to, že sa až tak potichu nepracovalo. Práve v tomto meste sa začalo pracovať násilne, vraždili sa ľudia, vinní aj nevinní. A pri telách ležali symboly.
1. Telo mladého muža, ktorého zabila mafia. Vedľa neho sa našla obyčajná drevená truhla, na ktorej nebolo nič výnimočné, nič drahé. Len kusy dreva spojené do tvary truhly. Je to symbolom toho, že ten muž nič neznamenal, nemal žiadnu hodnotu, žiadnu cenu, bol úplne obyčajný. No aj napriek tomu si ho smrť našla...



Čo sa stalo neskôr?
Ktoré mená zohrali najdôležitejšiu úlohu v histórii sicílskej mafie?
Ako to celé vnímajú bežní ľudia?
Dozviete sa v ďalších častiach seriálu Po stopách sicílskej mafie v utorok 7. mája.