Život

Po stopách sicílskej mafie: Ako to celé vzniklo a aká je symbolika?

"Sicílska mafia sa stala predlohou niekoľkých kníh a filmov. Každý vie, že existuje. Ale len málokto vie, ako to celé vzniklo a čo to v súčasnosti znamená."

, 30. apríla 2013 10:00
Fotografia z múzea C.I.D.M.A. Foto: Webmagazin.sk
So slovom Sicília sa automaticky spája slovo mafia. Prenikla všetkými časťami tohto ostrova, dostala sa až tam, kde je ťažké sa dostať a pohltila všetkých, aj tých, ktorí sa dlho vzpierali. A kto sa vzpieral pridlho a príliš intenzívne, sa po istom čase prestal vzpierať úplne. Nestačil mu totiž na to dych – a to doslova. Sicílska mafia si nevyberá. Ak nehráte podľa pravidiel, nebudete hrať vôbec, jedine ak na druhej strane sveta.

Na začiatku bola ochrana


Počiatky mafie siahajú na Sicíliu. A tam siahajú až na prelom 18. a 19 storočia. Tá krásna krajina, do ktorej si mnohí turisti chodia oddýchnuť a okúpať sa v okolitých moriach, nemala nikdy na výber. Vždy žila pod niekoho nadvládou. Vystriedali sa tam Rimania, Gréci, Arabi, svoje tu našlo Kartágo či Francúzsko.

Mapa Sicílie Foto: Google Mapy
Talianska vláda sa o Sicíliu veľmi nezaujímala. Politicky na tom neboli najlepšie, poľnohospodársky tiež nie, keďže pôda tam nie je práve najúrodnejšia. Hoci je pravda, že citrónom, pomarančom či mandliam sa tam darí veľmi dobre. Životné podmienky však boli na veľmi nízkej úrovni, chudoba neustále rástla a na svete nebol nikto, kto by sa pokúsil to zmeniť.

A vtedy prišla mafia


Nenávisť k akejkoľvek oficiálnej moci podnietila vznik akejsi neoficiálnej moci. Bolo potrebné, aby v tejto drsnej krajine dal niekto aspoň nejaké garancie a poskytol ľuďom ochranu. A tak vznikla mafia, ktorá chcela poskytovať ochranu. Samozrejme, nie zadarmo.

Pôvod slova mafia nie je úplne známy, ale existuje viacero možných výkladov. Jedným z nich je, že to má korene v arabskom slove Mahjas, čo v preklade znamená agresívny. Okrem toho v starej toskánčine existovalo slovo malfusso, čo v preklade znamenalo zločinec.

Existujú však aj historky, ktoré popisujú vznik tohto slova. Kedysi bola časť Talianska pod nadvládou Francúzska. Práve z tej doby pochádza výklad slova mafia, ktorý by sa mal skladať z prvých písmen vety: „Morte alla Francia, Italia Avanti!“ (V preklade: Zabime všetkých Francúzov, Taliansko vpred!)

Fotografie z múzea C.I.D.M.A. Foto: Webmagazin.sk
Zaujímavý je ešte jeden príbeh. Počas okupácie vraj jeden francúzsky vojak znásilnil sicílske dievča v deň jej svadby. Jej matka potom utekala cez mesto a kričala: "Ma fia, ma fia!" (V preklade: „Moja dcéra, moja dcéra!).

Nevolajte ich mafiáni


Jednotliví členovia si však nehovoria mafiáni. Celá táto organizovaná skupina sa volá Cosa Nostra, v preklade Naša vec. Je zložená z tzv. rodín. Nie sú to pokrvne príbuzní, ale sú to členovia jednotlivých klanov.

Každá rodina má kontrolu nad istým teritóriom. Navzájom si do týchto oblastí nezasahujú a ak tak urobia, hrozí mafiánska vojna. Základom ale vždy bola a vždy bude mlčanlivosť. Práve preto je veľmi ťažké zistiť nejaké informácie o mafii. Mlčanlivosť stavajú totiž nad všetko.

Majú svoju organizáciu


Každá rodina má svoju organizáciu. Na čele stojí najväčší šéf, ktorý sa v sicílskych klanoch nazýva Capo di Tutti Capi, teda „Don“. Stojí na úplnom vrchole celej hierarchie. Pod ním je jeho poradca, ktorého na Sicílii volajú Consiglieri. Tretím v poradí je podšéf, tzv. Sotto Capo.

Fotografie z múzea C.I.D.M.A. Foto: Webmagazin.sk
Každý klan má svoje podskupiny. Na ich čele stoja šéfovia skupín zvaní Caporegime. Známe je ešte pomenovanie Uomino D´onore, teda čestný muž.

Symbolika sicílskej mafie


Cosa Nostra pracuje na veľmi tajnej úrovni. Je ťažké preniknúť do nej a získať nejaké informácie. A keď sa ich niekomu aj podarí získať, je ťažké podeliť sa o ne a neutrpieť pri tom na svojom zdraví. Cosa Nostra nenecháva priame odkazy, necháva len symboly.

V Corleone je múzeum, ktoré prevádzkuje C.I.D.M.A. Toto centrum sa zaoberá štúdiom mafie a pôsobí ako istá „anti-mafia“. Vystavujú fotografie, ktoré zachytávajú niektoré symboly, ide najmä o symboly, ktoré ležia pri mŕtvych telách.

Mnohí ľudia vraj prichádzajú do múzea s tým, že mafia vznikla v Corleone. Nie je to však pravda. Mafia vznikla najmä v Palerme na severe a v Agrigente na juhu, odkiaľ sa rozšírila do iných oblastí ostrova. Pôsobila však tajne a potichu. No mafia v Corleone sa neskôr postarala o to, že sa až tak potichu nepracovalo. Práve v tomto meste sa začalo pracovať násilne, vraždili sa ľudia, vinní aj nevinní. A pri telách ležali symboly.

1. Telo mladého muža, ktorého zabila mafia. Vedľa neho sa našla obyčajná drevená truhla, na ktorej nebolo nič výnimočné, nič drahé. Len kusy dreva spojené do tvary truhly. Je to symbolom toho, že ten muž nič neznamenal, nemal žiadnu hodnotu, žiadnu cenu, bol úplne obyčajný. No aj napriek tomu si ho smrť našla...

Fotografia z múzea C.I.D.M.A. Foto: Webmagazin.sk
2. Mŕtvy muž, ktorého našli ležať na ceste do podzemnej garáže. Ležal na bruchu, ruky mal vo vrecku a hlavu obrátenú do jednej strany. Je to symbolom toho, že sa len tak prechádzal, s rukami vo vrecku sa obzeral po okolí. No aj napriek tomu si ho smrť našla...

Fotografia z múzea C.I.D.M.A. Foto: Webmagazin.sk
3. Syn sedí pri svojom otcovi. Sú isté informácie, ktoré by sa nemali dostať von. Ak sa o to niekto pokúsi, napchajú mu do úst látku. Je to symbolom, že sa oplatí mlčať.

Fotografia z múzea C.I.D.M.A. Foto: Webmagazin.sk
Na počiatku teda bola ochrana. No tá sa postupne menila na peklo.

Čo sa stalo neskôr?

Ktoré mená zohrali najdôležitejšiu úlohu v histórii sicílskej mafie?

Ako to celé vnímajú bežní ľudia?

Dozviete sa v ďalších častiach seriálu Po stopách sicílskej mafie v utorok 7. mája.

Komentáre