Život

Po stopách sicílskej mafie: Za ukradnuté auto žiadajú výkupné

"Sicílčanom sa nepozdáva posadnutosť cudzincov mafiou. Skúsenosť s tým má aj Slovenka."

, 7. mája 2013 10:00
Sicílčan Marcello rozpráva o ťažkom živote na Sicílii Foto: Kristína Vlkovičová
Dnes pokračujeme v seriáli - "Po stopách sicílskej mafie". Kto čítal od Maria Puza jeho Krstného otca, určite sa detailne oboznámil s hierarchiou mafiánskych klanov. Aj keď tento veľký romanopisec tvoril svoje diela na reálnych základoch, predsa len treba rozlišovať medzi literatúrou a skutočným životom. Po cestách Sicíliou sme mali možnosť stretnúť sa s reálnymi ľuďmi, ktorí žijú a riešia svoje každodenné reálne problémy a hovoria, resp. nehovoria o mafii.

Nevidím, nepočujem, nehovorím


Sicílčanom sa nepozdáva posadnutosť cudzincov mafiou. V mestečku Corleone, (preslávil ho tiež Puzo, ktorý pomenoval mafiánsky klan z románu Krstný otec menom Corleonovci) sa bránia a tvrdia, že tu žiadna mafia neexistuje. Miestny obyvateľ Flavio nás pri otázke, kde nájdeme múzeum Mafie odkáže na etnografické múzeum. Nepopierateľným faktom však je, že práve v Corleone pred ôsmimi rokmi chytili najhľadanejšieho muža Talianska. Capo di tutti capi, šéf šéfov, Bernardo Provenzana sa skrýval 42 rokov v mestečku, ktoré je vybudované medzi pahorkami vo vysokohorskom teréne. Corleončania o ňom vedeli, no nevyzradili ho. Na celom ostrove sa riadia heslom: "Nevidím, nepočujem, nehovorím".

Z múzea Mafie Foto: Kristína Vlkovičová
Mestečko sme opúšťali teda bez väčšieho expresívneho zážitku, ktorý sme si sľubovali a na ktorý nás nalákali bedekre a romány. Zhovorčivejší bol Marcello, staručký pán, ktorý robil sprievodcu po hrade v meste Enna. Mesto sa nachádza vo vnútrozemí na polceste medzi Catániou a Palermom, vybudované je na skale. Marcello po otázkach odkiaľ sme, prešiel spontánne z prednášky o histórii hradu k životu na Sicílii. Život na Sicílii opísal ako veľmi ťažký a tvrdí,"najväčší mafián je Berlussconi (bývalý premiér Talianska)" o jeho nástupcovi Mariovi Montim tvrdí, že za jeho vlády prišiel pomaly aj o posledné euro. "Monti nás obral o všetko, zvýšil dane a nedal nám prácu. Povedzte, z čoho mám platiť dane, keď mi zobrali aj posledné." Na otázky o skutočnej mafii, Cosa Nostre sme pochodili ako v Corleone - "Nevidím, nepočujem, nehovorím".

Výkupné za auto


O osobnú skúsenosť s mafiou sa s nami paradoxne podelila až Slovenka, ktorú sme stretli náhodne na potulkách Palermom. Silvia žije v hlavnom meste Sicílie už desať rokov a o mafii tvrdí. "Mafia je všade a nikde." Podľa nej väčšina obyvateľstva tým trpí a rada by sa zbavila nielen mafiánskej povesti, ale aj mafie ako takej. Nie je to ale jednoduché. O Sicíliu nemá Taliansko záujem a kompetentní ostrov ponechávajú napospas jeho osudu. Silvia sa prvýkrát stretla s mafiou pri parkovaní auta: "Ak nechceš, aby ti ukradli alebo rozbili auto, daj chlapíkovi, ktorému hovoria parcheggiano aspoň dve eurá. On ti nielenže nájde parkovacie miesto, ale postráži ti auto pred ostatnými mafiánmi. Ja som to nespravila a doplatila som na to."

V Palerme je dosť veľký problém s dopravou, autá parkujú kde chcú a ako chcú. Na to slúžia spomínaní parcheggiani, ktorí patria k malým mafiánskym gangom, živia sa krádežou áut. "Ak ti raz auto ukradnú, už ho nenájdeš. Rozoberú ti ho na súčiastky a rozpredajú." Silvia ďalej hovorí: "To isté sa stalo mne. Boli sme na futbalovom zápase. Auto som zaparkovala pred štadiónom. Keď sa skončil futbal, tak s priateľmi sme začali hľadať môj malý Smart. Nechcelo sa mi veriť, no fakt mi ho ukradli. Bola som zúfalá. Na polícii len mávli rukou a rovno mi povedali. Ak za auto nezaplatíte výkupné, môžete sa s ním rozlúčiť. A odkázali ma, že ho mám ísť hľadať do časti ZEN - Zona Espansione Nord." Je to najnebezpečnejšia štvrť v Palerme, do ktorej ak zablúdite, tak sa nevrátite zdraví, obzvlášť ak ide o ženu.

Silvia bola zúfalá zo situácie, s ktorou bola konfrontovaná. Má ale priateľa, ktorý je Palermčan a poznal ľudí, ktorí ho vedeli nasmerovať k autu. Vybral sa teda do štvrte ZEN. Hneď na začiatku teritória ho zastavil gang, ktorý sa vyzvedal, čo tam pohľadáva. Keď povedal, že hľadá auto svojej priateľky - červený Smart, hneď vedeli o čo ide. "Ak zaplatíte 800 eur, auto bude vaše. Povedali a dali mi termín 24 hodín. Odmietli sme to, a tak som viac svoje auto nevidela," dodáva Silvia.

V uliciach Palerma Foto: Kristína Vlkovičová

Odpad, zlato na zemi



Podľa Silvie ide v tomto prípade iba o malé gangy. So skutočným "capom" nemala možnosť sa stretnúť, no tvrdí, že je to tam cítiť na každom kroku. "Najvýnosnejší biznis sú na Sicílii smeti. Hovoria tomu aj zlato, ktoré sa povaľuje na zemi. Keby ste prišli do Palerma pred 10 rokmi, tak nájdete úplne iné mesto, ako vidíte dnes." Keď začnú štrajkovať smetiari, na uliciach sa automaticky začnú kopiť haldy odpadu. Samotní obyvatelia miest, resp. štvrte nedokážu platiť vysoké poplatky za odvoz odpadu. "Celý biznis kontroluje mafia. Iba pre zaujímavosť. "Obyčajný" smetiar zarobí mesačne 1500 eur. Smetiarov väčšinou robia ľudia, ktorí majú za sebou kriminálnu minulosť," uzatvára Silvia.

Komentáre