Život

Prezidentský palác privíta budúci piatok dobrovoľných darcov krvi

"Svetový deň darcov krvi sa každoročne pripomína 14. júna. "

TASR, 1. júna 2021 11:47
Na snímke sídlo prezidentky SR, Grasalkovičov palác v Bratislave. Foto: TASR Dano Veselský

Bratislava 1. júna (TASR) - Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi sa v piatok 11. júna uskutoční druhý ročník Prezidentskej kvapky krvi. Dobrovoľní darcovia krvi tak budú môcť po roku znova darovať krv v priestoroch Prezidentského paláca. Záujemcovia sa musia vzhľadom na epidemiologické opatrenia vopred registrovať. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec.

Prezidentská kvapka krvi sa uskutoční v čase od 8.00 do 13.00 h. "Vzhľadom na stále platné opatrenia v súvislosti s pandémiou bude počet osôb limitovaný na 100 a záujemcovia o darovanie krvi v Prezidentskom paláci sa musia vopred registrovať prostredníctvom odberového pracoviska Národnej transfúznej služby (NTS) SR v bratislavskom Ružinove na telefónnom čísle 0911 326 011," upozornil hovorca. Presné inštrukcie pre darcov krvi sú zverejnené na stránke NTS SR.

Svetový deň darcov krvi sa každoročne pripomína 14. júna. Motto tohtoročnej kampane znie „Daruj krv, aby svet stále pulzoval!“. Má poukázať na to, akí dôležití sú dobrovoľní darcovia krvi pre udržanie chodu sveta, zachraňovanie životov a zlepšovanie zdravia druhých, pričom tento rok sa špeciálne sústredí na mladých ľudí. Kampaň globálne vyzýva, aby ľudia pravidelne darovali krv a prispievali tak k lepšiemu zdraviu populácie.

Prezidentskú kvapku krvi organizuje Kancelária prezidenta SR v spolupráci s NTS SR. Prvýkrát sa podujatie konalo v júni 2020.

Komentáre