Život

Múzeá, v ktorých sa nudiť rozhodne nebudete!

"Mnohí z vás možno návštevu múzea považujú skôr za povinnú jazdu, my vám ukážeme múzeá, v ktorých sa rozhodne nudiť nebudete."

TASR, 18. mája 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP
Mnohí z vás možno návštevu múzea možno považujú skôr za povinnú jazdu. Cestujeme do iného mesta či krajiny s myšlienkou, že by sme mali navštíviť aspoň jedno múzeum. Existujú však stovky úplne netypických múzeí, ktorých návšteva môže byť zábavou.

Múzeum rezancov


Noodles, teda rezance, sú v Číne a Japonsku obľúbeným jedlom. V Osake preto založili múzeum na počesť ich objaviteľa – Momofuko Ando. Čo je na múzeu netypické je aj vstup – je úplne zdarma. Návštevníci si tu môžu vyskúšať urobiť svoje vlastné rezance!
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Múzeum záchodov


Bola len otázka času, kedy niekto príde aj s týmto nápadom. Svoju chvíľu využili práve v hlavnom meste Indie. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vôbec záchody vznikli alebo ako sa líšia v rôznych krajinách? V tomto múzeu sa to všetko dozviete – fotografie, modely a rôzne repliky zobrazujú históriu toaliet aj spred tisícky rokov.

Múzeum vlasov


Toto jedinečné múzeum sa nachádza v meste Independence v americkom štáte Missouri. Nájsť tu môžete viac ako 2000 rôznych šperkov vyrobených z ľudského vlasu. Vo viktoriánskom období bol tento druh umenia spôsobom, ako vzdať česť rodinnému príslušníkovi. Väčšina artefaktov v tomto múzeu pochádza zo začiatku 19. storočia, avšak zbierka obsahuje aj pramene vlasov Marilyn Monroe či Michaela Jacksona.

Múzeum obuvi


Venovať múzeum topánkam sa rozhodli v meste Manila na Filipínach. Nebolo by to možno nič nezvyčajné, no okrem zbierky tradičných topánok z viacerých krajín sveta tu môžete nájsť topánky každého jedného prezidenta krajiny.
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Múzeum erotiky


Za netypickým múzeom netreba ani ďaleko cestovať. Práve naši českí susedia majú vo svojom hlavnom meste múzeum erotiky, ktoré je venované sexuálnym pomôckam a ich vývoju v dejinách. Podobné múzeum nájdeme aj vo Varšave, tu si však môžete pozrieť rôzne zobrazenia zmyselnosti zozbierané za posledné roky z rôznych kútov sveta od Afriky až po Japonsko a Tibet. Obidve múzea o návštevníkov naozaj nemajú núdzu.

Komentáre