Život

Najničivejšie zemetrasenia tohto leta

"Najviac obetí si zemetrasenie vyžiadalo v Iráne, no nemohli ich ani pochovať."

, 26. septembra 2012 13:00
Zemetrasenie na Strednom východe Foto: TASR/AP
Leto 2012 si mnoho krajín zaryje na dlhú dobu do pamäti. Viaceré štáty sa otriasli pod tlakom ničivých zemetrasení, z ktorých niektoré si vyžiadali aj ľudské obete. Príroda ukázala svoju silu v Južnej Amerike, v Iráne, Indonézii, v USA, na Novom Zélande, ale aj v Európe.

V Iráne ľudia umierali a žili v otrasných podmienkach


Svoju obrovskú silu ukázala príroda najmä v Iráne, kde si zemetrasenie vyžiadalo niekoľko životov a množstvo zranení. Dve zemetrasenia s magnitúdou 6,3 a 6,4, ktoré krajinu prekvapili 11. augusta, od seba delilo len 11 minút. Najhoršie na tom boli mestá Ahar, Varzekan a Harís, ale škody si odnieslo až približne 300 dedín.

Zemetrasenia v Iráne zranili približne 1380 ľudí. Veľkým problémom bolo aj to, že v postihnutých oblastiach je len málo zdravotníckych zariadení. Mnohých zranených preto museli prevážať do okolitých miest, ale viacerí z nich tento prevoz neprežili. Tí, ktorí prežili, museli čakať v dlhých radoch na ošetrenie, keďže nemocnice už boli preplnené.

Problém mali aj s pochovávaním obetí. Moslimovia si zosnulých uctievajú aj takým spôsobom, že ich telá pred pochovaním umývajú. Nedostatok vody v postihnutých krajinách im však bránil v tejto tradícii pokračovať, preto sa rozhodli s pochovávaním trochu počkať.

Zemetrasenie na Strednom východe Foto: TASR/AP
Ľudia mali otrasné podmienky, tisíce z nich sa tlačili v dočasných stanových táboroch a mnohí spali aj na uliciach. Báli sa, že príde ešte vlna následných otrasov.

Indonézia a Nový Zéland si to opäť odniesli


Indonézia si už na zemetrasenia pomaly zvyká, hoci na jeho následky sa zvyknúť nedá. Táto krajina sa rozkladá na sérií zlomových línií, čo spôsobuje, že toto obrovské súostrovie je náchylnejšie na sopečnú a seizmickú činnosť.
Silné zemetrasenie zastihlo západnú časť 25. júla. Vystrašení obyvatelia rýchlo opúšťali svoje domovy a museli sa vzdať osláv. Zemetrasenie ich totiž postihlo v čase, keď sa moslimovia sláviaci ramadán zhromažďovali na jedlo a modlitby pred svitaním.

Ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo 18. júla indonézsky ostrov Sulawesi. O život prišlo šesťročné dieťa a desiatky ľudí prišli o strechy nad hlavou. Svoju silu príroda ukázala aj vo východnej časti tejto krajiny 26. augusta. Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 zasiahlo súostrovie Moluky.

Podobne je na tom aj Nový Zéland, ktorý leží v tzv. Ohnivom kruhu. Je to zóna Tichého oceánu, ktorú často postihujú zemetrasenia a sopečné erupcie. Koncom júla ostrovom zatriaslo zemetrasenie s magnitúdou 5,8.

Príroda ničila Južnú Ameriku


Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 ničilo Mexiko 29. júla. Epicentrum sa nachádzalo 30 km juhozápadne od mesta Suchiata pri hraniciach Mexika s Guatemalou.

Zemetrasenie v Indonézii. Foto: TASR/AP
Len pár dní na to, 2. augusta, otrasy zobudili približne o pol šiestej ráno ľudí v Peru. Stalo sa to 34 km východne od Pucallpy, mesta, ktoré má viac ako 270 000 obyvateľov. Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 postihlo najmä džungľový región v strednej časti Peru, ale otrasy pocítili aj v Lime.

V nedeľu, 26. augusta, zemetrasenie zasiahlo aj Ekvádor. Malo magnitúdu 7,4.

Zemetrasenie má za sebou aj Čína a Južná Kalifornia


Zemetrasenie v juhozápadnej Číne s magnitúdou 5,7 zabilo 24. júna štyroch ľudí a zranilo viac ako 100. Ďalšie otriaslo oblasťou na hraniciach medzi autonómnou oblasťou Sin-ťiang a Tibetom na západe Číny 12. augusta.
Desiatky menších a stredných zemetrasení postihli Južnú Kaliforniu. Zaznamenali približne 100 otrasov a najsilnejšie malo magnitúdu 5,3.

Triasla sa aj Európa


V priebehu leta sa zatriasla aj Európa. Začiatkom júla zasiahlo zemetrasenie ostrovy vo východnej časti Egejského mora a južné pobrežie Turecka. Jeho epicentrum sa nachádzalo 110 km južne od ostrova Rodos. V Aténach mu namerali magnitúdu 5,5.Slabšie zemetrasenie zasiahlo aj Rím. Malo magnitúdu 3,5 a nespôsobilo žiadne materiálne škody ani ujmy na zdraví.

Komentáre