Život

Na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách spomínali na obete hôr

"Tento rok zamestnanci Správy TANAP-u zreparovali deväť z vyše 70 drevených krížov, ktoré špeciálne pre toto miesto vyrobili detvianski majstri."

TASR, 23. októbra 2022 9:45
Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách neďaleko Popradského plesa. Popradského plesa. Podujatie zorganizovala Správa TANAPu s spolupráci s Tatranskou horskou službou – dobrovoľným zborom. Po skončení pietneho aktu nasledovala svätá omša. Popradské pleso 22. októbra 2022. Foto: TASR - Milan Kapusta

Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách si v sobotu zaspomínali na obete hôr. Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) na webovej stránke uviedla, že po prestávke spôsobenej pandémiou COVID-19 mala vlani už pietna spomienka v limbovom háji pri Popradskom plese zvyčajnú podobu. Tento rok sa jej zúčastnili odhadom asi dve stovky ľudí.

Zvon v kaplnke pod Ostrvou sa rozozvučal už tradične o 11.00 h. Prečítaním mien obetí Tatier, ktoré v štatistikách horských záchranárov na slovenskej i poľskej strane pribudli od poslednej pietnej spomienky, vzdali účastníci hold všetkým, ktorí v horách prišli o život. Pietny akt uzavrela svätá omša.

Ochranári uvádzajú, že od poslednej spomienky pribudli na Symbolickom cintoríne dve tabuľky s dvoma menami. Muža pochovala ešte v júni 2014 kamenná lavína v Hincovom sedle, žena zahynula pri zostupe z vrcholu Pietrach v rakúskych Alpách v auguste 2021. "Momentálne sa v limbovom háji pod Ostrvou nachádza 400 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 537 mien obetí hôr," uvádza Správa TANAP-u. Schvaľovanie nových tabuliek je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko starostlivosti o turistickú infraštruktúru. Ten sa ako správca cintorína stará aj o údržbu celého areálu, vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom "Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu!".

Na snímke predseda Tatranskej horskej služby – dobrovoľný zbor Jaroslav Švorc pri čítaní štatistky tohtoročných úmrtí v Tatrách. Popradské pleso 22. októbra 2022. Foto: TASR - Milan Kapusta


Tento rok zamestnanci Správy TANAP-u zreparovali deväť z vyše 70 drevených krížov, ktoré špeciálne pre toto miesto vyrobili detvianski majstri. Okrem toho ešte pred letnou sezónou osadili aj nové zábradlie v areáli Symbolického cintorína, ktorý slávnostne otvorili v auguste 1940. S myšlienkou zriadiť v Tatrách takéto pietne miesto prišiel ešte v 20. rokoch 20. storočia český maliar Otakar Štáfl. Pred takmer 60 rokmi bol Symbolický cintorín zapísaný do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu SR.

"Lokalita nie je návštevníkom prístupná celoročne. Od 1. novembra až do 14. júna sa na ňu vzťahuje sezónna uzávera," uzatvára Správa TANAP-u.Komentáre