Život

Na Slovensku bolo za rok 2019 nezvestných 1684 detí

"Deťom v ohrození sa dá pomôcť aj prostredníctvom Amber Alert, čo je medzinárodný systém fungujúci v mnohých krajinách."

TASR, 25. mája 2020 11:57
Foto: TASR/AP


Na Slovensku bolo za rok 2019 nezvestných 1684 osôb pod 18 rokov. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa nezvestných detí.

"Odbor pátrania Policajného zboru má výborné výsledky, čomu nasvedčuje 1546 vypátraných maloletých a mladistvých. Úspešnosť vypátrania bola tak minulý rok na hranici 91,8 percenta," uviedla polícia.

Deťom v ohrození sa dá pomôcť aj prostredníctvom Amber Alert, čo je medzinárodný systém fungujúci v mnohých krajinách. Jeho cieľom je o nezvestnosti či ohrozenosti dieťaťa informovať v emaile nielen médiá, ale aj ochotných občanov, ktorí sa zaregistrovali a chcú pomôcť. "Do systému Amber Alert sa dostanú iba deti do 18 rokov, ktoré boli unesené, alebo je dôvodné podozrenie, že sa stali obeťou trestného činu, pričom sú bezprostredne ohrozené na živote a zdraví," uvádza polícia. Do systému sa nedostanú prípady rodičovských únosov, ani úteky tínedžerov z reedukačných centier. Systém je vyslovene zameraný na najnebezpečnejšie prípady, kedy je dieťa v reálnom ohrození života.V roku 1993 vydala americká alternatívna rocková kapela Soul Asylum singel Runaway Train. Vo videoklipe sa rozhodli zverejniť fotografie nezvestných detí a teenagerov z celých Spojených štátov. Hit aj videoklip mali obrovský úspech a odozvu. Podobnú verziu s nezvestnými deťmi neskôr urobili aj pre Kanadu a pre Veľkú Britániu. Aj vďaka klipu Runaway Train sa mnoho detí vrátilo domov a mnoho rodín sa po rokoch znova stretlo.

Komentáre