Život

Mačky dokážu spať naozaj originálne. Pozrite si najkrajšie polohy

"Množstvo ľudí si spiacu mačku predstaví schúlenú na kraji kresla, no tieto zvieratá dokážu byť pri výbere polohy naozaj kreatívne."

, 8. októbra 2012 13:00
Mačky vedia vymyslieť naozaj kreatívne a originálne polohy, v ktorých spávajú. Foto: bigpicture.ru
Mačky patria k obľúbeným domácim zvieratám. Možno si ich niekto predstaví len v spoločnosti postarších dám, ktoré fungujú bez mužskej spoločnosti. Presne takto nám ich predkladajú americké filmy. No nie je to celkom pravda, pretože tieto zvieratá udržiavajú teplo rodinného krbu v mnohých domácnostiach, kde mužská prítomnosť nie je až takou vzácnosťou.
V úlohe bohýň
Pre starovekých Egypťanov boli mačky veľmi vzácne zvieratá a uctievali ich ako božstvo, pretože verili, že mačky dokážu ochrániť ľudstvo pred všetkým zlým. Ak mal niekto doma mačku, malo mu to priniesť dobré zdravie a dlhý život. Keď náhodou v dome mačka umrela, domáci si na znak smútku oholili obočie.

Zaujímavosťou je, že v tej dobe platil prísny zákaz vyvážania mačiek z Egypta. Už vtedy však boli niektorí prešpekulovanejší ako ostatní, a začali mačky pašovať. Robili to najmä fenickí moreplavci, ktorí prenášali mačky do Talianska, Gálie a Británie.
Mačky vedia vymyslieť naozaj kreatívne a originálne polohy, v ktorých spávajú. Foto: bigpicture.ru
Toto ste o ich tele vedeli?
Mačky sú síce o dosť menšie ako človek, no v ich tele sa skrýva viac kostí. Ich sluch je citlivejší ako náš, a to nehovoríme len o tých slabšie počujúcich. Počujú dokonca lepšie ako psi. Zrak im v tme slúži lepšie ako nám, vidia až šesťkrát lepšie, keď nie je svetlo. Tým sa asi nemôže stať, že sa v noci potknú o stoličku. Oči majú v pomere k svojmu telu najväčšie zo všetkých cicavcov.

Svoj chvost využívajú najmä na udržiavanie rovnováhy. Jedia trávu, ale len preto, aby sa zbavili prehltnutých chlpov. Tráva totiž pomáha ich tráveniu. Veľa ľudí si ich spája s mliekom, no je pravda, že práve mlieko im môže spôsobiť vážne problémy s trávením.



Koľkí z nás by sa chceli poriadne vyspať, ale pracovné vyťaženie alebo povinnosti v domácnosti nám to nedovoľujú. Vtedy môžeme len ticho závidieť mačke, ktorá v priemere denne spí 16 hodín.
Aj mačkám sa sníva
Mačkám sa tiež môžu snívať rôzne sny, rovnako ako nám. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa mačacími snami zaoberali mnohé výskumy, počas ktorých vedci monitorovali ich mozgovú aktivitu prostredníctvom elektroencefalogramu.

Fáza spánku, počas ktorej sa nám sníva, je hlboká fáza s názvom REM. Podľa výskumov mačky sú v tejto fáze až tretinu času, ktorý trávia spánkom.

Mačky vedia vymyslieť naozaj kreatívne a originálne polohy, v ktorých spávajú. Foto: bigpicture.ru
Stačí sa pozrieť na spiacu mačku a hneď viete, či sa jej niečo sníva alebo nie. Niekedy vytiahne pazúriky, trasie chvostom, kýva ušami alebo dokonca vydáva rôzne zvuky.

Ak si spiacu mačku predstavujete schúlenú na kraji kresla, mýlite sa. Dokážu vymyslieť naozaj originálne polohy, pri pohľade na ktoré máte skôr pocit, že trénujú akrobatické číslo. Pozrite si aj našu fotogalériu, v ktorej sme pre vás pripravili tie najoriginálnejšie polohy spiacich mačiek.

Komentáre