Život
Grónsko sa topí stále rýchlejšie. Čo bude ďalej?
, 23. septembra 2012 6:00
Už od roku 2000 vedci pozorujú, že topenie grónskeho ľadovca sa neustále zrýchľuje. Od toho roku až do roku 2008 stúpala medziročne hladina morí v priemere o 0,46 mm. Toto číslo je ale priemerné za celé obdobie, z roka na rok bolo vyššie. Od roku 2006 totiž hladina stúpala až o 0,76 mm ročne.
Topenie nadobudlo rekordnú rýchlosť
Tento rok v lete sa grónsky ľadovec topil najrýchlejšie od doby, kedy sa začali satelitné merania v roku 1979. Sezóna, počas ktorej sa ľadovce v Grónsku topia, sa väčšinou začína v júni, keď sa objavia prvé jazierka s vodou, a končí sa v septembri, keď teplomery začnú ukazovať nižšie teploty. Tento rok však vedci už 8. augusta zhodnotili, že grónske ľadovce prekonali svoj rekord.

Za bežných okolností by sa počas leta mala roztopiť asi polovica povrchu ľadového príkrovu Grónska. Táto voda sa potom ďalej delí. Väčšina z nej opäť zamrzne vo vyšších nadmorských výškach a časť z nej v pobrežných oblastiach odtečie do oceánu. Tento rok si ale ľadovce pohli a roztopili sa závratnou rýchlosťou.
Z roka na rok je teplejšie
Už od roku 2010 sa hovorieva o rekorde v rýchlosti topenia grónskeho pevninského ľadovcového príkrovu. Práve v roku 2010 boli extrémne horúčavy, ktoré si okrem zvýšeného roztápania ľadovcov vyžiadali aj ďalšie prírodné katastrofy. V tej dobe nastali v Rusku smrtiace horúčavy. Naopak, americké mestá si užili rekordnú snehovú nádielku, ktorá pozastavila život obyvateľov. V Pakistane sa spustili obrovské záplavy, ktoré vyhnali viac ako 20 miliónov ľudí z domovov. A tento trend extrémneho počasia pokračuje.
Za všetko môže teplota
Je logické, že so stúpajúcou teplotou sa topí aj viac ľadovcov. V porovnaní s obdobím pred 50 až 60 rokmi je v Grónsku v priemere o tri stupne viac. Ak tento trend zvyšujúcej sa teploty bude pokračovať, bude sa aj Grónsko topiť stále rýchlejšie.

Hladina oceánov pomaly stúpa
Za topením ľadovcov jednoznačne stojí klimatická zmena. Objem ľadovcov sa neustále zmenšuje a voda, ktorá tam mizne, sa objavuje v oceánoch. Odhaduje sa, že ak by pokračoval tento trend a grónske ľadovce by sa topili tempom ako v priebehu tohto leta, stúpla by hladina svetových oceánov na konci storočia o jeden až jeden a pol metra. S takýmto číslom však ešte pred pár rokmi vedci nepočítali.