Život
Gabon bol ocenený za ochranu tropických lesov na svojom území
TASR, 26. septembra 2019 8:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Africký štát Gabon sa stal prvou krajinou na svete, ktorá za svoje úsilie o ochranu a udržateľnosť dažďových pralesov na svojom území získa ďalšiu pomoc z medzinárodných fondov. Podľa agentúra DPA o tom v nedeľu informovala OSN.Gabon leží uprostred tropických lesov strednej Afriky, prezývaných aj druhé pľúca Zeme - sú druhými po amazonských pralesoch, poznamenala agentúra DPA.
Gabonské úrady v tropických lesoch na svojom území už niekoľko rokov uplatňujú na Afriku pomerne novátorské prístupy pri starostlivosti o porasty. Na území krajiny existuje 13 národných parkov, ktoré pokrývajú 11 percent jej rozlohy, a 20 chránených oblastí.
Na území Gabonu žije aj 60 percent populácie lesných slonov a podľa odborníkov ide o "kľúčový indikátor" dobrého spravovania prírodných zdrojov v krajine.
Začiatkom marca Gabonom otriasol škandál, ktorý súvisel s odhalením siete pašerákov dreva kevazingo, ktoré je v Ázii vysoko cenené, ale v Gabone je výrub týchto stromov prísne zakázaný. Do kauzy bolo zaplatených niekoľko čínskych spoločností a viacero miestnych politikov.
V súvislosti so škandálom prezident Ali Bongo Ondimba urobil zmeny vo vláde, pričom za ministra lesov a lesného hospodárstva vymenoval britského profesora Leeho Whita, ktorý je naturalizovaným Gabončanom a je známy ako bojovník za ochranu životného prostredia.
Za svoje snahy o zníženie emisií skleníkových plynov a za absorpciu škodlivých plynov prirodzenými lesmi na svojom území Gabon od Nórska dostane 136 miliónov eur. Zmluva na desať rokov bola podpísaná v Libreville. Financie z Nórska majú Gabonu pomôcť chrániť a rozvíjať svoj lesný fond.
V komuniké Iniciatívy pre lesy strednej Afriky (CAFI) sa uvádza, že ide o historicky prelomovú zmluvu, keďže ide o prvý prípad, keď bol za svoj boj proti odlesňovaniu vyzdvihnutý a ocenený niektorý zo afrických štátov.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Na svete je prvý školský atlas starých odrôd jabloní a hrušiek
- Rozpad ľadovca v Antarktíde môže zmeniť svetové pobrežie
- Vedci dúfajú, že mikróby sú kľúčom k potravinovej revolúcii
- Štúdia: Budúcnosť ľudí do roku 2040 ovplyvní sedem hlavných trendov
- Psychologička: Pri výbere mimoškolských aktivít by mali byť aj deti