Zdravie

Zeleným čajom sa dá aj zachrániť život

"Pravidelným pitím zeleného čaju sa dá predísť srdcovo-cievnym chorobám a rakovine. Postará sa aj o štíhlu líniu. "

, 23. septembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Je to úplne obyčajný nápoj, no jeho zdravotné výhody sú obrovské. Zelený čaj dokáže zabrániť vzniku rakoviny, srdcovocievnych ochorení, osteoporóze. Bojuje proti starnutiu a chráni zuby a ďasná. Dokonca sa dokáže postarať aj o to, aby vaša línia ostala štíhla. Stačí ho piť pravidelne a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Zelený čaj bojuje proti rakovine, tvrdia vedci


Množstvo antioxidantov obsiahnutých v zelenom čaji pomáha predchádzať viacerým druhom rakoviny. Zistilo sa, že pri pravidelnej konzumácii tohto zázračného nápoja je až o 60% nižšie riziko vzniku rakoviny hrdla.

O jeho účinkoch v prevencii rakoviny sa presvedčili aj čínski vedci, ktorí šesť rokov sledovali 70 000 žien a pozorovali, koľko zeleného čaju vypijú. Počas obdobia sledovania ochorelo 256 z nich na rakovinu hrubého čreva. Zistilo sa, že ženy, ktoré pili zelený čaj pravidelne, mali až o 37% nižšie riziko vzniku tejto zákernej choroby.

Na lekárskej univerzite v Tajvane prišli na to, že zelený čaj dokáže blokovať rakovinu pľúc. Jeho účinky pomáhajú predchádzať aj ďalším typom rakoviny ako rakoviny konečníka či pankreasu.

Znižuje riziko srdcovocievnych ochorení


Proti srdcovocievnym chorobám pôsobí preventívne látka katechín, na ktorú je zelený čaj bohatý. Podľa odborníkov z Harvardu ľudia, ktorí denne vypijú dve šálky tohto nápoja, majú až o 44% nižšie riziko úmrtia na infarkt. Jeho obrovskou výhodou je najmä to, že znižuje hladinu LDL cholesterolu, ktorú je známy ako „zlý“, a zvyšuje hladinu HDL, teda „dobrého“ cholesterolu.

Chráňte si kosti pitím zeleného čaju


Kosti sú žijúce systémy s aktívnym metabolizmom a reagujú na mnoho vplyvov. Ak nie sú dostatočne silné, môže sa u človeka vyvinúť osteoporóza, teda choroba, pri ktorej sa znižuje kvalita a hustota kostnej drene.

Ilustračné foto Foto: TASR
Jedna z troch hlavných zložiek zeleného čaju, epigalokatechin, podporuje rast kostí a zvyšuje ich mineralizáciu, počas ktorej sa v kostiach ukladajú minerálne látky posilňujúce ich pevnosť. Tým pomáha predchádzať vzniku osteoporózy.

Ľudia, ktorí pijú zelený čaj, sú dlhšie mladí


Japonský vedecký tím pod vedením Yasutake Tomata sledoval tri roky 14 000 dospelých ľudí vo veku 65 rokov. Zámerom bolo zistiť, či pitie zeleného čaju dokáže ovplyvniť fyzický stav a vitálnosť seniorov. Zistili, že tí, ktorí pili pravidelne zelený čaj, si oddialili známky starnutie, ľahšie sa pohybovali a nemali také problémy pri obliekaní alebo kúpaní ako ľudia, ktorí zelený čaj nepili.

Výsledky však môžu byť ovplyvnené tým, že ľudia, ktorí zelený čaj pili, žili celkovo zdravšie. Jedli viac rýb, zeleniny a ovocia, málo z nich fajčilo a boli vzdelanejší. Faktorov, prečo sa cítili lepšie, teda môže byť viac.

Postará sa aj o štíhlu líniu a zdravé zuby


Zelený čaj zabraňuje usadzovaniu tukov. Ak si neviete predstaviť svoj život bez kalorických jedál, snažte sa ich zapíjať zeleným čajom. Epigalokatechin v ňom obsiahnutý spomaľuje vstrebávanie tuku v črevách. Takýmto jednoduchým trikom teda môžete predísť obezite.

Ilustračné foto Foto: TASR
Ak si dáte šálku zeleného čaju po jedle, zabránite aj tvorbe baktérií v ústach. Tým sa nielen postaráte o to, aby v ústach nevznikol žiadny zápach, ale aj o to, aby sa vám netvoril zubný plak. Predídete zubným kazom a postaráte sa o zdravie ďasien.

Lieči aj vážne genetické ochorenie


Vrodené ochorenie hyperinzuliniszmus je smrteľné. Ľudia, ktorí touto chorobou trpia, reagujú na príjem bielkovín vylučovaním inzulínu. Toto môže spôsobiť aj smrť, pretože dochádza k ťažkej hypoglykémii.

Vedci zistili, že práve zelený čaj obsahuje látky, ktoré dokážu vylučovanie inzulínu zastaviť. Zatiaľ však nie je isté, či sa im podarí vyvinúť aj účinné lieky, ktoré by boli založené na podobnej báze ako zelený čaj.

Komentáre