Zdravie

Zbaviť sa bolesti hlavy môžete viacerými spôsobmi

"Mnohé prípady bolestí hlavy sú prejavom reakcie na stres. Tých sa môžete jednoducho zbaviť."

TASR, 20. októbra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Bolesti hlavy môžu mať množstvo príčin, ale veľa z nich má pôvod v súčasnom spôsobe života. Často súvisia napríklad s vysokým pracovným nasadením alebo s psychickým napätím. Vtedy sa zvyšuje aj napätie v svaloch v okolí šije a krku, čo spôsobuje bolesti hlavy. Rovnako to môže byť aj reakcia na niektoré lieky.

Migréna postihuje najmä ženy


Častou formou bolestí hlavy je migréna, ktorá až v 70 % postihuje ženy. Vyvoláva ju stres, únava, vyčerpanosť, ale aj fyzická námaha či zmena počasia. Pri migréne sa bolesť hlavy neustále stupňuje a zvyčajne zasahuje jednu stranu hlavy. Dokáže sa vystupňovať až tak, že človek nie je schopný sa na nič sústrediť.

Migréna sa dá zo začiatku liečiť bežne dostupnými liekmi, oddychom v tmavej miestnosti a dostatkom tekutín. Niektorým ľuďom však už prestávajú takéto lieky zaberať, vtedy treba ísť k lekárovi, ktorý môže predpísať iné lieky.

Bolesti vyvolávajú niektoré potraviny


Niekedy môže bolesť hlavy spôsobiť čokoláda. Pre niektorých je to možno prudko radikálne a nepredstaviteľné riešenie, ale skúste čokoládu úplne vysadiť a možno vás už hlava bolievať nebude. Rovnako sú na tom aj syry, oriešky, morské živočíchy, pečeň a ocot.

Ilustračné foto Foto: TASR
Niekedy pomôže aj vylúčiť gurmánske zážitky v čínskych bistrách, pretože tam prijímate látku MSG, ktorá môže spôsobiť bolesti.

Na druhej strane vás ale hlava môže bolieť aj od hladu. Vtedy máte nízku hladinu cukru v krvi a rozširujú sa cievy.

Ako sa zbaviť bolesti hlavy?


Ak sú bolesti znesiteľné a nemáte pocit, že by ste mali navštíviť lekára, môžete ich liečiť aj doma. Keď sa rozhodnete dať si tabletku, dajte si ju hneď, ako sa bolesť dostaví, pretože neskôr by už nemusela zabrať. Viac ako dve ani neskúšajte, je to zbytočné.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Keď vás hlava bolí len mierne, možno vám pomôže trochu fyzickej aktivity. Pri väčších bolestiach ale radšej necvičte. Nepreháňajte to ani so spánkom. Prespať polovicu dňa sa môže zdať ako dobré riešenie, ale keď sa večer zobudíte v totálne čerstvom stave a prebdiete celú noc, bolesti sa vrátia.

Skúste si na hlavu alebo na krk dávať studené obklady. Ak nezaberú, je čas na opačný extrém – horúcu sprchu.

Ak máte slabosť pre cigarety, mali by ste sa im vyhnúť pri šoférovaní. Počas jazdy stúpa hladina oxidu uhoľnatého v krvi, čo môže v niektorých prípadoch obmedziť prietok krvi v mozgu. Keď si ešte zapálite, môže vás rozbolieť hlava.

Pri pravidelných bolestiach hlavy by ste mali obmedziť alkohol a kávu. Tabu sú aj žuvačky, pretože pri ich žuvaní tŕpnu čelustné svaly, čo môže viesť k bolestiam hlavy.
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Niekedy treba vyhľadať lekára


V niektorých prípadoch sa netreba spoliehať na domáce liečenie. Navštíviť lekára by ste mali, ak sa bolesť stupňuje alebo premiestňuje po celej hlave. Zlým znamením je, ak ju sprevádzajú závraty, stŕpnuté končatiny alebo zhoršovanie pamäti.

Keď vám bolesť začne brániť pri výkone bežných činností, neváhajte a bežte k lekárovi. Môže byť totiž sprievodným javom vážnejších ochorení, napríklad tumorov alebo mozgovej porážky.

Komentáre