Zdravie

Výskyt osýpok výrazne narástol, varuje WHO. Môžu za to aj anti-vaxeri

"Osýpky sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré môže viesť k slepote a smrti."

TASR, 30. novembra 2018 9:00
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Výskyt osýpok sa v minulom roku celosvetovo zvýšil o 30 percent, oznámila vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Vo svojej správe tvrdí, že znepokojivý trend nárastu počtu nakazení osýpkami je takmer celosvetovým fenoménom, avšak s rôznymi príčinami v jednotlivých regiónoch, informovala agentúra AFP.

V Európe je za nárastom podľa vedcov najmä dezinformačná kampaň proti vakcíne. Martin Friede, koordinátor Iniciatívy pre výskum vakcinácie vo WHO v tejto súvislosti uviedol, že "pseudoexperti, ktorí ohovárajú očkovanie bez akýchkoľvek dôkazov", majú často dosah na rozhodovanie rodičov bez ohľadu na to, že vakcína sa ukázala byť bezpečnou a efektívnou.

Friede konkrétne spomenul nevedecké tvrdenia spájajúce očkovanie proti osýpkam s výskytom autizmu, ktoré sú na sociálnych sieťach šírené členmi takzvaného hnutia "anti-vax".

K nárastu výskytu tohto vysoko infekčného ochorenia však podľa zistení WHO došlo aj v Južnej Amerike. Tam však daný fenomén súvisí skôr s "kolapsom zdravotného systému vo Venezuele". Následkom ekonomických ťažkostí a hyperinflácie si totiž venezuelské nemocnice nemôžu dovoliť dostatočné zásoby vakcín.

Predstavitelia WHO zdôraznili, že celosvetový boj proti osýpkam priniesol v tomto storočí pôsobivé výsledky. V roku 2000 bolo zaznamenaných 850.000 prípadov tohto ochorenia na celom svete, pričom do roku 2017 sa počet znížil na 173.000 prípadov. Podľa slov Ann Lindstrandovej, ktorá je špecialistkou WHO pre imunizáciu, je súčasné opätovné zhoršenie situácie pre vedcov v kontexte úspechov posledného desaťročia "ešte viac frustrujúcim".

Osýpky sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré môže viesť k slepote a smrti.

Komentáre