Zdravie

Vypadávanie vlasov môže byť predzvesťou zdravotných problémov

"Padanie vlasov nie je len estetickým problémom, ale môže signalizovať aj vážnejšie ochorenia."

TASR, 23. septembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Vypadávanie vlasov je človeku geneticky dané a každému denne vypadne aspoň zopár vlasov. V mnohých prípadoch je to ale aj signál, že niečo v tele nie je v poriadku. Takýmto spôsobom telo upozorňuje napríklad na poruchy štítnej žľazy, hormonálne zmeny, zlú stravu alebo nedostatok vitamínov. Najhoršou možnosťou je choroba zvaná Alopecia areata, pri ktorej môže telo prísť o celé ochlpenie vrátane mihalníc.

Každý človek sa denne musí rozlúčiť aspoň s pár vlasmi. Za normálnych okolností by mal prísť o maximálne sto vlasov každý deň. Všetky sú však hneď nahradené novými, ktoré začnú veľmi rýchlo rásť, takže rastový cyklus sa neustále opakuje. Problém nastane vtedy, keď síce vypadávajú, ale nerastú.

Častou príčinou sú hormonálne zmeny a dedičné vplyvy


Vypadávanie vlasov by síce málokto chcel zdediť, ale možné to je. Ak máte v rodine predispozíciu na túto zákernú stratu želaného ochlpenia, mali by ste sa pripraviť na to, že raz príde ten deň, keď vám vlasy začnú padať. V tomto období sa spustí proces zmenšovania vlasových folikulov a skracovania vlasového cyklu. Vlasy budú vypadávať, no problémom je to, že prestanú dorastať.

Hormonálne zmeny si počas svojho života vychutnajú viackrát najmä ženy. Zlomovým bodom pre korunu krásy je najmä pôrod. Väčšinou to však trvá len jeden mesiac, maximálne pol roka, a všetko sa opäť vráti do normálu.

Hormonálne zmeny spôsobuje aj antikoncepcia, takže aj tieto tabletky môžu mať za následok stratu vlasov. Po vysadení antikoncepcie by však do pol roka mali vlasy začať normálne rásť. Vždy je lepšie poradiť sa o tomto probléme s gynekológom najmä v prípadoch, keď máte vypadávanie vlasov ešte aj zdedené.

Padanie vlasov ako predzvesť zdravotných problémov


V niektorých prípadoch je vypadávanie vlasov akýmsi upozornením, že niečo v tele nie je v poriadku. Častou príčinou býva neaktívna alebo naopak príliš aktívna štítna žľaza. Keď to lekár diagnostikuje a nasadí účinnú liečbu, prestanú aj vlasy vypadávať.

Ilustračné foto Foto: TASR
Príčinou vypadávania vlasov môže byť aj mykotická infekcia kože na hlave. Môže sa rozšíriť z malých ložísk na väčšie plochy a poškodiť vlasy a spôsobiť začervenanie kože.

Ak trpíte nejakou chronickou chorobou, tak sa tiež môže stať, že prídete o viac vlasov, ako je v norme. Najhoršie je, že v niektorých prípadoch vlasy nemusia vôbec dorásť. Ak ale začali padať po operácii, tak do troch mesiacov by sa malo všetko vrátiť do normálneho stavu.

Vypadávanie vlasov môže upozorniť aj na zlú stravu alebo nedostatok vitamínov a stopových prvkov. Najmä pri diétach môže vzniknúť bielkovinová podvýživa, ktorá je výsledkom nedostatočného príjmu bielkovín v strave. Vlasy padajú aj vtedy, keď je strava chudobná na železo. Výrazným faktorom je aj stres.

Najhorším prípadom je choroba zvaná Alopecia areata. Imunitný systém zareaguje na určité zmeny v tele tým, že začne vytláčať vlasové folikuly z tela ako cudzie objekty. Vlasy potom vypadávajú v zhlukoch vo veľkosti a tvare mince. V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa choroba rozšíri na celé telo a človek stratí všetko ochlpenie vrátane mihalníc.

Vypadávanie môže byť aj následkom ochorení


Pri pravidelnom užívaní liekov na rôzne choroby sa môže stať, že človek príde o poriadny kus svojej koruny krásy. Sú to najmä lieky na liečbu artritídy, depresií, dny, vysokého krvného tlaku, srdcovocievnych ochorení a pod.

Ilustračné foto Foto: TASR
Na vlasoch sa prejaví aj liečba rakoviny, ktorá môže spôsobiť, že človek príde o 90 % svojich vlasov. Po týždni až troch týždňoch od ukončenia liečby začnú rásť veľmi slabé a tenké vlasy, ale okamžite sa zlomia. Po dlhšom čase však začnú opäť rásť normálne vlasy.

Je lepšie navštíviť lekára


V prípade, že prichádzate denne o viac vlasov, ako by ste si želali, je lepšie navštíviť lekára. Keď vylúči akékoľvek zdravotné komplikácie, môžete začať riešiť, aká liečba padania vlasov by pre vás bola najvhodnejšia.

Komentáre