Zdravie

Môžete sa od chorých nakaziť a dostať zápal na koži?

"Keď zdravý človek vidí niekoho so zápalom na koži, okamžite sa stiahne, aby to nedostal. Je to ale možné?"

Kristína Grebáčová, TASR, 24. októbra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Čo najlepšia informovanosť o podstate psoriázy a progresívnych spôsoboch jej liečenia bola predmetom víkendového edukačného stretnutia ľudí postihnutých týmto chronickým ochorením s charakteristickými prejavmi na koži a ich rodinných príslušníkov v Žiarskej doline.

„Novinkou tejto akcie bola práve účasť najbližších, aby sme spoločne búrali zbytočné predsudky okolia. Psoriáza nie je infekčné ochorenie a nesmie byť príčinou vyčleňovania pacientov zo spoločnosti. Mnohí z nás majú neprekonateľné problémy zamestnať sa. Veľmi nepríjemná je diskriminácia mladých ľudí v školských či záujmových kolektívoch,“ uviedla Mária Cetkovská z usporiadateľského občianskeho združenia Bodkáčik.

Čo je to vlastne psoriáza?


Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu a prejavuje sa na koži. Môže však postihnúť aj nechty alebo kĺby. Hoci je viditeľná, nie je infekčná a ľudia sa nemusia báť, že by sa len tak nakazili od niekoho, kto touto chorobou trpí. Je to autoimunitné ochorenie, teda také, pri ktorom sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu.

Nie je smrteľná, ale ľudia trpiaci psoriázou majú väčšie riziko vzniku cukrovky, artritídy, srdcových chorôb a depresie. Nedá sa úplne vyliečiť, ale po liečbe môže ustúpiť a roky sa neprejaví.

Za príčinu vzniku psoriázy sa považuje geneticky podmienená porucha funkcie imunitného systému. Kožné bunky sa začnú nadmerne produkovať a ich nahromadenie sa prejaví lokálnym zápalom a odlupovaním pokožky.
Ilustračné foto Foto: TASR

Pomôcť môže biologická liečba


Marta Cetkovská na osobnej skúsenosti vyzdvihla nesmierny prínos biologickej liečby. „Podstupujem ju už šesť rokov, výrazne utlmila prejavy psoriázy a kvalita môjho života sa ohromujúco zmenila k lepšiemu. Môžem športovať, venovať sa bez obáv akýmkoľvek činnostiam,“ prízvukovala s tým, že by bolo dobré, keby pomerne nákladné pokrokové formy liečenia boli dostupnejšie pre čo najväčší počet psoriatikov.

„Klasické masti sa aplikujú len na kožu a nemôžu tak ovplyvniť hlbšie imunologické procesy. Treba si uvedomiť, že psoriáza môže v závažnejších prípadoch nepriaznivo pôsobiť na kĺby, dokonca na vnútorné orgány, napríklad pečeň či srdce a skracovať život pacientov. Vtedy je veľmi dôležité zasiahnuť vnútorne,“ vysvetlila Karolína Martinásková z kožnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Môže sa prejaviť v akomkoľvek veku


Psoriáza podľa nej postihuje až tri percentá populácie. „Určité spúšťacie faktory môžu aktivovať genetickú predispozíciu v akomkoľvek veku. V posledných rokoch sa dostáva do popredia systémová liečba tabletkami alebo biologická špeciálnymi injekciami. Pacienti o moderných spôsoboch terapie vedia, vyžadujú si ich, no nie každý je vhodným kandidátom a treba poznať aj negatívne vedľajšie účinky,“ dodala Martinásková.

Treba zničiť predsudky


Ľudia so psoriázou majú bohužiaľ život menej kvalitný. Postihuje nielen ich fyzické zdravie, ale aj psychické. Často trpia depresiami a niekedy dokonca pomyslia aj na samovraždu. Všetci zdraví by sme si mali uvedomiť, že k ľuďom so psoriázou máme pristupovať ako k zdravým, pretože ich choroba nie je nákazlivá a nijakým spôsobom z nich nerobí iných ľudí, ako sme my. Ak všetci budeme vedieť viac o tejto chorobe, možno prispejeme k tomu, aby ľudia trpiaci psoriázou mali kvalitnejší a lepší život.

Komentáre