Zdravie

Máte bolesti? Zbavte sa ich bez liekov

"Ak už pri najmenšom náznaku bolesti automaticky siahate po liekoch, zbystrite pozornosť."

Danka Šoporová, 26. marca 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Priemerný človek užíva lieky sedemkrát do roka z dôvodu rôznych zdravotných ťažkostí. Medikamenty sa skutočne môžu zdať tým najpriamejším, najspoľahlivejším a jediným zaručeným spôsobom, ako sa zbaviť sužujúcej bolesti. V niektorých prípadoch to však ide aj bez nich. Ktoré sú to?

Problém: Budenie uprostred noci


Bez ohľadu na to, že vás zajtra čaká namáhavý deň a musíte byť v skvelej forme, zobudíte sa v skorých ranných hodinách a nedokážete opätovne zaspať.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Čo robiť?

Nesiahajte ihneď po tabletkách na spanie. Pokiaľ musíte ráno vstávať k lekárovi či do práce, veľmi by vám nepomohli a želanú úľavu nepriniesli. Skúste radšej pátrať po príčine vašich nedobrovoľných nočných prestávok. Jedna rada ale pre ľudí trpiacich občasnou nespavosťou výrazne napreduje. Nastavte si budík a viac naň nepozerajte. Ak si totiž budete pohľadom na hodinky neustále vyratúvať zvyšný čas do potrebného vstávania, ešte viac svoju myseľ znervóznite.

Problém: Stuhnutý krk


Stáva sa vám, že ráno po zobudení máte taký stuhnutý krk, až je pre vás priam nemožné ním pohnúť?

Čo robiť?

Vyskúšajte minimálne päťminútovú horúcu sprchu doplnenú intenzívnou masážou boľavého miesta. Hoci vám to pracovné povinnosti nie vždy dovolia, pri pretrvávaní ťažkostí zvážte opakovanú pomoc fyzioterapeuta a návštevu odborníka rozhodne neodkladajte. Do tej doby zredukujte záťaž, ktorú dennodenne nosíte v kabelke na pleci. Ide vôbec o prvý a základný krok, ktorého dôležitosť stále nemálo žien podceňuje.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Problém: Pichanie pri malej potrebe


Nepríjemnosť, s ktorou sa stretla hádam každá z nás. Niekedy býva vykonanie fyziologických potrieb porovnateľné s mučením. I bežná návšteva toalety môže byť vskutku nepríjemným a bolestivým zážitkom.

Čo robiť?

Ak pri močení cítite len mierne pálenie, no o to intenzívnejšie svrbenie, ide o alergickú reakciu napríklad na prací prášok. Akonáhle používate toaletu pričasto a bolesť pripomína chôdzu po rinčiacom skle, zrejme sa jedná o infekciu. Užívanie antibiotík je pri akútnom zápale nevyhnutné. Ako jednu z možností pred ich nasadením vyskúšajte brusnicovú šťavu. Tento spôsob liečby ale nezaberá na všetkých pacientov, preto voči nemu ostávajú podaktorí jedinci skeptickí. V rámci prevencie nezabúdajte na pitný režim s obmedzením sladených nápojov. Pitie vody je dôležité pre pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra a preplachovanie močovej rúry.

Problém: Zaľahnutie a bolesť v ušiach


Počas cestovania lietadlom sa so zaľahnutými ušami potýkame pravdepodobne všetci, no čo robiť, ak vás tento problém trápi i na súši?

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Čo robiť?

Osvedčená žuvačka stačiť nebude a preto sa pozrime, čo radia odborníci. Účinným receptom, ako boľavým ušiam uľaviť, je vreckovka namočená v mentolovom oleji. Tú majte počas spánku položenú na vankúši. Bolesť v ušiach dokáže výrazne utlmiť cmúľanie mentolových cukríkov a bezkonkurenčne najlepším riešením je aplikácia olivového oleja pomocou vatovej tyčinky do postihnutého ucha.

Komentáre