Zdravie

Hudba podľa štúdie mnohým ľuďom pomáha zvládať pandemickú krízu

"Ľudia, ktorí v súvislosti s pandémiou pociťovali negatívne emócie, využívali hudbu na zmiernenie depresií, strachu a stresu. V prevažnej miere využívali počúvanie hudby."

TASR, 27. júla 2021 12:07
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Hudba ľuďom pomáha lepšie znášať stres a ďalšie stavy v čase krízy – vrátane koronavírusovej pandémie. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na výsledky štúdie Inštitútu Maxa Plancka pre empirickú estetiku.

Uvedenú štúdiu tento inštitút so sídlom v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom uskutočnil počas lockdownu v apríli a máji 2020. Zúčastnilo sa na nej viac ako 5000 osôb z Francúzska, Indie, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Talianska a USA. Štúdia sa uskutočnila prostredníctom internetového dotazníka.

Ľudia, ktorí v súvislosti s pandémiou pociťovali negatívne emócie, využívali hudbu na zmiernenie depresií, strachu a stresu. V prevažnej miere využívali počúvanie hudby.

Ľuďom, ktorí si počas krízy udržiavali pozitívnu náladu, hudba slúžila ako náhrada spoločenského kontaktu. Počúvanie hudby a aj jej interpretácia im podľa štúdie poskytovala pocit spolupatričnosti a spoločnosti. Interpretácia hudby navyše slúžila ako príležitosť na sebareflexiu.

Výsledky štúdie takisto upozorňujú na významnú úlohy novovzniknutých skladieb o pandémii alebo starších skladieb, ktorých text bol pandémii prispôsobený.

Komentáre