Zdravie

Dokonalosť jablka vám ochráni zdravie a postará sa o líniu

"Jablko má zázračnú silu, ktorá pomáha predchádzať rôznym vážnym ochoreniam."

, 4. októbra 2012 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Jablko patrí k ľudstvu už od nepamäti. O Adamovi a Eve netreba asi ani hovoriť, Herkules ukradol tieto zázračné plody Hesperidkám zo záhrady bohyne Héry, za čo dostal obrovský trest – musel prejsť popri stohlavom drakovi. A čo taký Isaac Newton? Keby nesedel pod stromom a nepadlo by mu jablko na hlavu, neprišiel by na princíp gravitácie.

Možno vďaka jablku neprídete na nové princípy a neprekuknete gravitáciu do detailov, ale určite pomôžete svojmu zdraviu. Stačí jedno jablko denne. Ak by vám narušilo pestrosť jedálneho lístka a spravilo by z vašich raňajok či večere nudný stereotyp, dajte si ho aspoň trikrát týždenne a po istej dobe zistíte, že ste pre seba urobili maximum.

Jablko je symbol večnej sviežosti


V tomto prípade nejde o New York, ktorého je jablko symbolom, ani o známe počítače, ktoré možno sú večne svieže, ale vášmu zdraviu neprospievajú tak, ako jablko zo záhrady (pre panelákových obyvateľov z trhu či supermarketu).

Jablká sú veľmi bohaté na vitamín C, ktorý je najmä v tomto chrípkovom období veľmi dôležitý. Práve vďaka nemu môžete predísť prechladnutiu, a dokonca vás zbaví aj únavy. Okrem toho sú bohaté aj na vitamín A a B6, ktoré rovnako ako „céčko“ posilňujú imunitný systém.
Ilustračné foto Foto: TASR

Netrávi? S jablkom vytrávi!


Už roky sa vie o tom, že jablká sú zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny s názvom pektín. Práve táto látka má veľmi priaznivý účinok na črevnú mikroflóru. Ak sa nedokážete zmieriť so svojim tráviacim systémom, určite vyskúšajte jablká. Vďaka pektínu zlepšujú proces trávenia.

Vláknina, ktorú jablko obsahuje, pôsobí na tráviaci systém tak dobre, že vám dokonca pomôže aj schudnúť. Ak si chcete udržať štíhlu líniu, je pre vás jablko určite správna voľba.

Dajte stopku rakovine a kardiovaskulárnym ochoreniam


Jablká majú tú moc, že sú prevenciou proti rakovine. Podľa istých štúdií stačí jedno jablko denne a zníži sa riziko rakoviny o polovicu.

S jablkami sa nemusíte báť ani infarktu, pretože každý, kto si toto ovocie dopraje, si zníži riziko kardiovaskulárnych ochorení. Jablká by mali jesť najmä tí, ktorí majú vysoký krvný tlak, pretože táto vitamínová bomba dokáže tlak znížiť.
Ilustračné foto Foto: TASR

Urobte niečo pre svoje dieťa už počas tehotenstva


Postarajte sa o svoje dieťa už v zárodku a počas tehotenstva nepohrdnite jablkami. Podľa výskumov mali deti, ktorých matky počas tehotenstva jedli dennodenne jablká, až o polovicu menšie riziko, že budú trpieť astmou.

Antioxidantová bomba


Okrem pektínu a vitamínov nájdete v jablkách aj rôzne antioxidanty. Nachádza sa v nich kvercetín, ktorý nájdete aj v cibuli, a niektoré katechíny, ktoré sú okrem jabĺk aj v čokoláde alebo v čaji. Významnou zložkou jabĺk je floretín, ktorý má na organizmus veľmi priaznivé účinky. Z minerálov by vás prekvapil vysoký obsah horčíka, vďaka ktorému prestanete pociťovať únavu, vápnika a draslíka.

Jablko je pre nás tak prirodzené, pretože v našich končinách sa dá úplne bežne vypestovať, ale zároveň je nám mnohým veľmi vzdialené. Nie každý si toto ovocie dopraje pravidelne, hoci by to dokázalo zlepšiť kvalitu života. Aj keď „Na zdravie“ sa má kričať pri tekutých pomocníkoch, pokojne si to zakričte aj s jablkom. S ním sa to totiž oplatí.

Komentáre