Zdravie

Čo zabaliť deťom na desiatu? Aj sladkosti môžu byť dobré

"Naopak, sladené nápoje sú nevhodné. Zvyšujú riziko obezity."

TASR, 18. septembra 2016 8:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič
Deti potrebujú i rýchle kalórie, preto nie je na mieste im úplne zakazovať sladkosti. Aj na toto by mali myslieť rodičia s príchodom nového školského roka, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Denná porcia by nemala byť väčšia ako 50 gramov a uprednostniť treba sladké pečivo, prípadne sušienky, sušené ovocie a cereálne sladké tyčinky pred tučnými múčnikmi a cukrovinkami," povedala Jana Hamade vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR.

Naopak, sladené nápoje sú podľa nej nevhodné. Obsahujú príliš veľa jednoduchých cukrov a zbytočne zvyšujú príjem energie, čo môže viesť k vzniku obezity.

Kvalitná desiata by mala podľa Hamade pozostávať z celozrnného pečiva, nátierky alebo syra, zo zeleniny a ovocia a nesladeného nápoja. "To všetko predstavuje zložky potravy, ktoré dodajú organizmu optimálne množstvo výživných látok, teda bielkovín, tukov, cukrov, ale aj vitamínov a minerálnych látok," vysvetlila Hamade.

Z minerálnych látok je podľa nej pre vyvíjajúci sa organizmus najvýznamnejší vápnik, jeho zdrojom je mlieko a výrobky z neho, ako sú syry a jogurty. "Preto v rámci pestrosti stravy by mali rodičia zaradiť na desiatu aj mlieko a mliečne výrobky. Z výrobkov sú veľmi hodnotné tie probiotické a acidofilné," dodala Hamade.

ODPORÚČAME TIEŽ:

Dojčiacim matkám sa diéty neodporúčajú
Prezuvky do školy treba mať vzdušné, ťažká taška môže uškodiť
VIDEO: Ak pijete v tehotenstve, môžete vážne poškodiť plod
WHO odporúča v rámci prevencie pred zikou praktizovať bezpečný sex

Komentáre