Zdravie

Čo je lepšie pre zdravie – pravda alebo klamstvo?

"Odborníci preskúmali, ako na zdravie človeka pôsobí, keď hovorí pravdu a keď klame."

TASR, 1. októbra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Niekomu by sa mohlo zdať, že malá milosrdná lož môže zachrániť situáciu, a tým aj upokojiť človeka. No odborníci zistili, že na toto sa spoliehať nemôžeme. Podľa výsledkov štúdií pôsobí poctivosť pozitívne na zdravie človeka.

Odborníci na univerzite Notre Dame v Indiane skúmali počas desiatich dní 110 ľudí vo veku 18 – 71 rokov. Posadili ich za detektor lží a sledovali, ako pravda a klamstvo pôsobia na ich zdravie. Hlavná autorka myšlienky Anita Kelly, ktorá je profesorkou psychológie na univerzite Notre Dame povedala, že každý týždeň testovali hlavné a vedľajšie klamstvá.

„Keď respondenti klamali, ich zdravie sa zhoršilo,“ hovorí Kelly. „Keď klamali menej, ich zdravotný stav sa zlepšil.“

Reagovali na pokyny


Polovica účastníkov dostala pokyn: „Všetci sa musíte zdržať akejkoľvek lži pre akúkoľvek príčinu. Môžete vynechať pravdu, odmietnuť odpovedať na otázky a udržať tajomstvo, ale nemôžete povedať nič, čo viete, že nie je pravda.“ Druhá polovica nič takéto z úst odborníkov nepočula.

V priebehu sledovaného obdobia bol vzťah medzi menším klamaním a zdravím výrazne lepší pre skupinu bez klamstiev. Keď povedali tri menšie klamstvá, než tomu bolo v iných týždňoch, tak mali napríklad menej duševných a fyzických problémov.

Ilustračné foto Foto: TASR
Medzi duševné problém zaradili tí, ktorí klamali, najmä pocit napätia alebo melanchólie. Z fyzických problémov mali najčastejšie bolesti hlavy a bolesti v krku. Ak máte tieto príznaky, zamyslite sa nad tým, či náhodou vám z úst nevyletela nejaká lož.

Výsledky potvrdila aj iná odborníčka


Linda Stroh, emeritná profesorka organizačného správania na Loyola University v Chicagu, hovorí, že nálezy sú v súlade s jej vlastným výskumom na dôvere. "Keď zistíte, že vám neklamú, budete mať menej stresu," hovorí. "Byť v rozpore veľmi pridáva nadmerné množstvo stresu do vášho života."

To znamená, že by vášmu zdraviu prosieva nielen to, že hovoríte pravdu, ale aj to, že počúvate pravdu. Škoda, že sa to počúvanie nie vždy dá ovplyvniť.

Ako často ľudia klamú?


Podľa istého výskumu povedia Američania týždenne 11 klamstiev. Anita Kelly hovorí, že skupina bez klamstiev klesla až na jednu lož za týždeň. U oboch skupín, keď účastníci klamali menej v priebehu jedného týždňa, sa fyzické a duševné zdravie výrazne zlepšilo v danom týždni.

"Je to určite úctyhodný cieľ, aby ľudia boli úprimnejší a skutočnejší a komunikovali s ostatnými poctivo," hovorí psychológ Robert Feldman z University of Massachusetts, Amherst. "To by bolo v konečnom dôsledku prínosom. Som trochu skeptický, že to robí z nás zdravších, ale mohlo by nás to urobiť zdravších, čo sa týka psychologickej roviny."

Komentáre