Zdravie

Aj s plným tanierom sa dá schudnúť, takto...

"Odborníci nikdy neodporúčajú hladovať, striedmosť je však potrebná a s tou majú viacerí problém. Tým môže pomôcť volumetrika "

Alena Klepochová, 27. apríla 2013 8:00
Jeden z najtučnejších mužov planéty Mexičan Manuel Uribe Foto: TASR/AP
S kilami navyše bojujú mnohí Slováci, z ktorých sa mnohí preto trápia aj s rôznymi diétami. Odborníci nikdy neodporúčajú hladovať, striedmosť je však potrebná a s tou majú viacerí problém. Tým môže pomôcť volumetrika, vďaka ktorej je človek aj sýty, ale zároveň sa vie zbavovať nechcených kilogramov. V noci ho tak potom napríklad nemusí mátať predstava chladničky. Ako hovoria zástancovia tejto metódy, kúzlo tohto diétneho plánu tkvie v jeho logickosti a jednoduchosti.

Tajomstvo sa ukrýva v skladbe pokrmu. „Volumetrika je nutričný prístup, ktorý zohľadňuje denzitu, teda hustotu potravín. Ide o to, že každá potravina má svoju hustotu a z nej vyplýva i energetická hodnota. V praxi to vyzerá tak, že do jedálnička sa zaradzujú nízkokalorické potraviny, pretože ich môžeme zjesť o niečo viac“ vysvetlila nutričná terapeutka Sandra Miloševičová, DiS. etDiS.

Aj oči jedia...Psychologický efekt plného taniera hrá veľkú rolu. Vhodnejšie je si však na neho naložiť surovú zeleninu namiesto rovnakého množstva dusenej či zapekanej a čerstvé ovocie namiesto kompótového alebo sušeného. „Je to prístup, ktorý je hlavne vizuálny a pomáha, aby sa chudnúci necítil hladno. Jednoducho tak môžete vymeniť nezdravé potraviny za zdravšie a mať pritom pocit, že nie ste žiadnym spôsobom znevýhodnený,“ priblížila Miloševičová.

Z bielkovín by malo byť uprednostňované svetlé mäso - hydina, ryby a mliečne výrobky skôr s nižším obsahom tuku. Nesmie sa však zabudnúť na nutnosť poskytnúť telu všetky dôležité živiny, teda vitamíny, minerálne látky i vlákninu obsiahnutú ako v čerstvej zelenine a ovocí, tak i v cereáliách. Klasické rožky a chlieb je lepšie vymeniť za niečo ľahšie, napríklad pufované chlebíčky. Obmedziť tiež treba sladké tekutiny.

Zmeny zloženia črevnej mikroflóry sú zrejme v pozadí obezity a radu vážnych chorôb. Foto: TASR/AP


Nič netreba prehánať„Pri nesprávnom nastavení by mohlo dochádzať k zhoršeniu zdravotného stavu, hroziť môže napríklad podvýživa, nedostatok určitých nutrientov a pod. Záleží taktiež na zdravotnom stave chudnúceho, na jeho chronických ochoreniach, prípadne nutnosti dodržiavania inej diéty pre chorobu,“ upozorňuje nutričná terapeutka a odporúča sa poradiť aj s lekárom či odborníkom na výživu. Aj napriek zdanlivej jednoduchosti princípu volumetriky sa rovnako ako u všetkých ostatných diét vyplatí konzultácia s odborníkom na výživu. Chudnutie s týmto novým hitom dietárov však nie je samospasiteľné – pravidelný pohyb a zmena životného štýlu môžu len pomôcť.

Obezita je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie jedným z najväčších zdravotných problémov ľudstva 21. storočia. Trpí ňou približne 130 miliónov Európanov, teda každý piaty obyvateľ. Medzinárodná organizácia práce ILO zistila, že zamestnanci s problematickou dochádzkou do zamestnania a nižšou produktivitou práce majú často problém práve s obezitou a chronickými chorobami. Nesprávne stravovacie návyky podľa ILO znižujú produktivitu práce o 20 percent.

Zo štúdie Stravovacie zvyklosti Slovákov 2009 vyplýva, že napriek neustále propagovanému zdravému životnému štýlu na Slovensku pretrváva trend konzumovania v prvom rade chutných ako zdravých jedál. Pre väčšinu Slovákov je dôležitá predovšetkým chuť, aj keď je jedlo menej zdravé. Zdravé stravovanie je bližšie skôr ženám.

Ukážkový denný jedálniček podľa volumetrikyRaňajky – ovsená kaša (55 g vločiek, 2 lyžice sójového sušeného mlieka, 1 kávová lyžička medu, voda), kiwi, jablko (celkom 120 g), škorica, zelený čaj
Desiata – pol balenia celozrnných chlebíčkov, bylinný čaj
Obed – Losos (200 g v surovom stave) na bylinkách, zemiak v šupke (100 g), ľadový šalát – 150 g, neperlivá voda
Olovrant – ryžové chlebíčky 50 g so syrom žervé 40 g, rajčina 100 g, obilná káva so sójovým mliekom
Večera – Polievka z červenej šošovice 330 ml, knäckebrot 60g, medovkový čaj

Komentáre