Technológie

Ľuďom na internete prekáža nielen reklama, ale tiež vlastní priatelia

"Vaše pekné fotky na Facebooku môžu vašich priateľov sklamať. Považujú ich za rovnako otravné ako vtieravé reklamy. "

Erik Stríž, 2. februára 2017 9:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Sociálne siete ako Facebook, Instagram či Twitter sú nepochybne výborné projekty, ktoré vytvorili celkom nový spôsob komunikácie medzi ľuďmi. Každý si môže vybrať, či chce výhody týchto sietí využívať naplno alebo byť na nich iba prítomný, aby v prípade potreby mohol jednoducho kontaktovať známeho človeka. A stále je tu voľba nebyť na sociálnych sieťach vôbec. Ani jeden z týchto prístupov nie je zlý, zvyčajne však majú ľudia tendenciu nebyť spokojnými s tým, ako k sieťam pristupujú ich známi.

Dôkazom sú aj výsledky nedávnych výskumov spoločnosti, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou na internete a správaním ľudí na internete. Zhodnotenie odpovedí od tisícov anonymných respondentov poukázalo na nepríjemné skutočnosti, že ľudia sa často hanbia za svojich priateľov a rodinných príslušníkov, keď sledujú ich profily na internete.

21 percent rodičov videlo svoje deti v kompromitujúcich situáciách a zhoršilo to ich vzájomný vzťah. Za kompromitujúce situácie sú v našom kontexte považované rôzne opilecké fotky, odkazovanie na pochybné články a videá a tiež verejné vyjadrenia vytvorené s úmyslom vyzbierať čo najviac lajkov. Ukázalo sa tiež, že ani deti nie sú úplne spokojné s tým, ako sa na internete prezentujú ich vlastní rodičia a tieto aktivity na sociálnych sieťach spôsobujú, že v reálnom svete spolu komunikujú menej.

Väčšina časť opýtaných však stále tvrdí, že internet a sociálne siete reálne vzťahy nezhoršili, prípadne práve naopak, zmenili ich mierne k lepšiemu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Reklama otravuje až 72 percent ľudí, ukazujú výsledky štúdie. Ostatní ju vnímajú tiež, ale nepovažujú ju za rušivú. Za otravné považujú skôr príspevky od svojich priateľov, na ktorých je vidieť, že sa bavia alebo si inak užívajú život. Vraj až 59 percent ľudí potvrdilo, že sa necítia dobre, keď na internete vidia fotky z oslavy, na ktorú neboli pozvaní. Nie je preto veľkým prekvapením, že 45 percent ľudí nemalo radosť ani z veselých dovolenkových fotiek, ktoré ich priatelia zverejňujú.

Je to závisť, neprajnosť alebo obyčajná ľudská tendencia porovnávať sa a potom cítiť sklamanie? Posudzovaniu sa radšej vyhneme, ale isté je, že ľudia nie sú práve nadšení, keď na Facebook pridávate veľa fotiek, na ktorých sa užívate dovolenky, pláže, dobré jedlo alebo nové auto.

Zdroj: štúdie Kaspersky Lab, Zhoršuje internet rodinné vzťahy? Polovica ľudí tvrdí, že nie a dokonca ich zlepšuje


ODPORÚČAME AJ:
Francúzi majú právo odpojiť sa od pracovných e-mailov priamo v zákone
Facebook konečne ukázal, ako bude bojovať proti falošným správam
NASA je aj na sociálnych sieťach, zverejňuje úžasné fotky a videá
VIDEO: Novým fenoménom sociálnych sietí sa stávajú falošné správy
Za novou metódou vyhľadávania prvkov cez Google je aj Slovák
Umelá inteligencia vytvára najtemnejšie nočné mory z obyčajných fotiek

Komentáre