Technológie
Podľa akých vlastností si vyberáte tablet a mobil?
Erik Stríž, 11. apríla 2013 10:00Ilustračná fotografia Foto: SONY
Bežný zákazník príde do predajne, pozrie si ponuku mobilných telefónov alebo tabletov a keď k nemu pristúpi predavač, nechá si poradiť. Zákazník sa rozhoduje v prvom rade na základe ceny, až potom hodnotí dizajn a nakoniec parametre. Ak patríte k laikom a nemáte prehľad vo vlastnostiach moderných mobilných zariadení, mali by ste sa naučiť aspoň základy pre hodnotenie displeja, výkonu a pamäte. iPhone 5 s displejom Retina Foto: Apple
Displej je základ
Displej má veľkú moc ovplyvňovať rozhodovanie o výbere toho či iného telefónu. Človek, ktorý sa o technické pozadie smartfónov nezaujíma, sa môže vo výbere zmýliť veľmi ľahko. Stačí, aby mal v predajni telefón nastavené pekné pozadie a hneď vyzerá lepšie.
Displej má niekoľko vlastností, ktoré priamo zodpovedajú za kvalitu zobrazenia. Prvým je samotná technológia obrazu. Pokiaľ sa rozhodujete o telefóne s displejom označenom ako AMOLED, Super AMOLED, Super LCD alebo IPS, máte šancu byť majiteľom telefónu so skutočne výborným displejom. Staršia technológia TFT LCD je síce stále dobrá, ale na vyššie spomenuté sa nedoťahuje.
Tablety si vyžadujú vyššie rozlíšenie displeja ako notebooky, pretože sa na ne pozeráme z menšej vzdialenosti. Foto: Archos
Rozlíšenie displeja a jeho uhlopriečka určujú, do akej miery bude obraz detailný. Platí, že čím vyššie rozlíšenie, tým jemnejší obraz. So zväčšujúcou sa uhlopriečkou vzniká aj potreba vyššieho rozlíšenia. Ak má smartfón displej s rozlíšením aspoň 800×480 pixelov, máte postarané o detailný a čistý obraz do uhlopriečky asi štyroch palcov. Pri uhlopriečkach nad 5 palcov by sa ste sa však mali rozhliadať po displeji s rozlíšením HD a vyšším, teda nad 1280×720 pixelov. Až pri tejto hodnote môžete na displeji telefónu alebo tabletu prehliadať webstránky bez toho, aby ste ich museli zväčšovať alebo inak s nimi manipulovať. Pre príklad, Apple iPhone 5 má displej využívajúci technológiu IPS, rozlíšenie 1136×640 bodov a uhlopriečku rovné 4 palce. Samsung Galaxy S4 má SuperAMOLED displej s Full HD rozlíšením 1920×1080 pixelov a uhlopriečkou až 5 palcov. Tablet Apple iPad mini má displej s uhlopriečkou 7,9 palca, IPS technológiu, ale rozlíšenie “iba” 1024×768 pixelov. O displejoch v mobilných telefónoch a tabletoch sme sa venovali aj v článku "Poznáte displeje v mobilných telefónoch?".
Pripojenie na internet sa netýka iba webstránok. Vďaka nemu môžete prehliadať on-line mapy, byť v kontakte s priateľmi alebo synchronizovať pracovné dokumenty. Foto: LG Electronics
Internet je v tabletoch aj bez SIM
Pre tablet aj smartfón je dôležité pripojenie k mobilnej sieti a k internetu. Nejde vždy o to isté. Aby sa takéto zariadenie pripojilo na sieť vášho mobilného operátora, musí disponovať spojeniami 2G a 3G. Vtedy do neho môžete vložiť svoju SIM kartu (prípadne jej zmenšenú verziu miniSIM/microSIM), zadať PIN kód a telefonovať, esemeskovať, pripájať sa na internet.
Spojenie cez Wi-Fi je nevyhnutné vtedy, keď sa na internet pripájate napríklad z kaviarne. Našťastie drvivá väčšina tabletov a smartfónov má dnes Wi-Fi vo svojej výbave ako základ. Pokiaľ máte na svoj tablet len tú požiadavku, že sa z neho chcete pripájať na internet mimo svoj počítač, nemusíte si zakupovať ten so slotom na SIM kartu. Vo všeobecnosti sú tablety bez podpory sietí 2G/3G lacnejšie.
Výkonný procesor a dobre nastavený systém môžu vytvoriť perfektný používateľský zážitok. Ich zlé nastavenie však môže spôsobiť aj veľmi negatívnu skúsenosť. Foto: HTC
Je výkon procesora naozaj dôležitý?
Procesory v nových mobilných zariadeniach sú neustále diskutovanou témou. V skutočnosti to nie je výkon procesora, ktorý podmieňuje úroveň používateľského zážitku, ale optimalizácia hardvéru a softvéru. Napríklad smartfón Apple iPhone 5 má iba 2-jadrový procesor a je to najspoľahlivejší mobilný telefón na svete. Naopak, Samsung Galaxy S3 so svojimi štyrmi jadrami síce vyhráva v sterilných výkonnostných testoch, reálna skúsenosť s ním je však poznačená častými oneskorenými reakciami, zasekávaním a nemožnosťou spustenia niektorých aplikácií.
Vo všeobecnosti sa dá odporučiť zakúpenie takého tabletu alebo smartfónu, ktorý má aspoň 2-jadrový procesor. Najpoužívanejší mobilný operačný systém Android k relatívne spoľahlivej funkčnosti potrebuje výkon, ktorý zďaleka prekonáva parametre stolových počítačov spred desiatich rokov. O tom, ako dobre dokáže systém spolupracovať s hardvérom, by ste sa mali presvedčiť sami priamo v predajni. Skúste spustiť niektoré aplikácie, napríklad fotoaparát, kameru, hru a ak sa dá, aj internetový prehliadač, pohrajte sa s nimi. Ak nebude telefón zamŕzať pri tomto krátkom teste, pravdepodobne s ním v blízkej budúcnosti nebudete mať problémy.
Mobil HTC One SV je vybavený 8 GB internou pamäťou, rozšírením však možno získať až 77 GB. Foto: HTC
Pamäť na niekoľko spôsobov
Výrobcovia mobilných telefónov a tabletov dnes pristupujú k otázke ukladacieho priestoru niekoľkými spôsobmi. Jeden ponúka pevnú pamäť bez pamäťových kariet, druhý preferuje alternatívu v podobe variabilnej pevnej pamäte (napr. 16 alebo 32 GB), tretí staví na pevnú pamäť rozšíriteľnú o pamäťové karty microSD.
Výhoda pevnej pamäte je, že jej veľkosť je optimalizovaná so softvérom a eliminuje sa tak riziko, že by sa časom zariadenie začalo spomaľovať. Výhoda možnosti pridania pamäťovej karty je však stále hodnotnejšia, možnosť prenosu dát bez potreby káblového prepájania a možnosť operatívnej zmeny karty je veľkým plusom najmä vtedy, keď idete na dovolenku a nahrávate hodiny videa. Keď sa naplní jedna kartička, použijete druhú, bez kopírovania, bez zálohovania, bez prepájania telefónu s počítačom.
Ilustračná fotografia Foto: Patrick Muff
Treba tiež myslieť na to, že mnohí výrobcovia ponúkajú aj cloudové úložiská. To sú tie, ku ktorým môžete pristupovať jedine vtedy, ak máte telefón či tablet pripojený na internet. Vaše dáta sú totiž uložené na serveroch niektorej zo spoločností. Napríklad Samsung spolupracuje so spoločnosťou Dropbox, u ktorej majú majitelia zariadení Samsung pripravené gigabajty zadarmo. Aj samotný systém Android ponúka bezplatný serverový priestor Google Drive na ukladanie ľubovoľných dokumentov vo veľkosti až 5 gigabajtov.