Technológie

Google Mapy navigujú už aj v budovách

"S Google mapami sa už zorientujete aj vo vnútri veľkých budov vo Francúzsku alebo Veľkej Británii."

Erik Stríž, 27. novembra 2012 10:00
Foto: Google
Google minulý týždeň predstavilo službu bezplatného prehliadania plánov obchodných centier, letísk a iných podobných veľkých budov pre počítače. Dovtedy bolo možné plány budov prehliadať len na zariadeniach so systémom Android. Dnes je pre všetky platformy dostupná služba Floor Plans s viac ako 10 000 spracovanými podlažiami. Nie je medzi nimi Slovensko, ale táto vymoženosť sa stane užitočnou napríklad pri návšteve Francúzka, Veľkej Británie alebo Japonska. Okrem nich sú spracované vybrané budovy aj v Belgicku, Kanade, Švédsku alebo aj v inak konzervatívnom Švajčiarsku, pochopiteľne sa rozhľadu Google nevyhli ani Spojené štáty. Zoznam pokrytých štátov a konkrétnych miest je uvedený na stránkach Google.

Čo je najlepšie, tento zoznam sa bude rozširovať. Google upozornil prevádzkovateľov obchodných centier a iných verejných miest, že majú možnosť posielať pôdorysy ich priestorov, ktoré sa následne spracujú do Google máp.

Zobrazenie plánov budov na telefónoch so systémom Android Foto: Google
Spočiatku sa o význame tejto služby diskutovalo, pretože jej neprenosnosť na počítače bola značne obmedzujúca. Všetky negatívne kritiky však utíchajú práve po aplikácii služby Floor Plans priamo do rozhrania Google Maps. Použitie je veľmi jednoduché, stačí si budovu na mape dostatočne priblížiť a plán jej interiéru sa zobrazí sám.

Budúcnosť služby Floor Plans vyzerá veľmi sľubne. Je zadarmo, ponúka možnosť navigácie po budovách (napríklad pri plánovaní nákupov na Vianoce) a je multiplatformová. Celkom pochopiteľne sa spolu so službou rozvinuli aj konšpiračné teórie o tom, ako Google pripravuje ovládnutie celého sveta a že my, bežní ochotní používatelia, mu v tom ešte svojou otvorenosťou pomáhame.

Foto: Google
Z určitého veľmi špecifického hľadiska je skutočne otvorená myšlienka, kam dospeje monitorovanie používateľov, či raz budú zmapované aj súkromné byty alebo či sa človek bude mať kam schovať pred neutíchajúcim online svetom. Nateraz sú to však iba špekulácie bez seriózneho pozadia a naopak, samotná služba má opodstatnenie nepopierateľné.

Komentáre