Štýl

Z jedných šiat sa dá urobiť množstvo modelov

"Módny mág Franck Sorbier vyčaroval z jedných šiat niekoľko modelov vďaka počítačovej technike."

, 23. septembra 2012 6:00
Kolekcia haute couture od Franck Sorbier na jeseň a zimu 2012 Foto: TASR
Francúzsky módny návrhár Franck Sorbier svetu ukázal, že stačia len jedny šaty a z nich sa dá urobiť niekoľko rôznych modelov. Prehliadku svojej haute couture kolekcie rozdelil na dve časti. V prvej použil len jedny šaty a priamo na móle z nich urobil niekoľko modelov. V druhej časti predviedol svoje umenie vo forme tradičného krajčírstva.

Možno by sa mohlo zdať, že keď módny návrhár postaví celú prvú časť svojej prehliadky na jednom kuse šiat, bude to dosť minimalistické. No v prípade Francka Sorbiera je opak pravdou. Použil jedny šaty, ale prehliadka mala od minimalizmu ďaleko. A taktiež to neurobil preto, aby ušetril na materiáli. Len chcel ukázať, že módne umenie sa dá vytvoriť aj inou formou.

Jedny šaty, jedna modelka, množstvo vzorov


Na mólo vyšla jedna modelka. Po chvíľke to však vyzeralo, ako keby ich tam prebehlo niekoľko. Zo šiat, ktoré mala na sebe, sa vytvorilo niekoľko rôznych modelov. Franck Sorbier totiž jednotlivé alternatívy, ako by šaty mohli vyzerať, premietal.

Kolekcia haute couture od Franck Sorbier na jeseň a zimu 2012 Foto: TASR
Modelka stála na mieste a jej šaty sa stále menili. Vystriedalo sa na nej niekoľko farieb, farebných kombinácií a niekoľko alternatív vzorov. Ukázal, ako by šaty vyzerali, keby ich zdobili ruže a kvety. Ako by vyzerali s farebnými pruhmi. Predviedol ich v žltej, ružovej, čiernobielej, modrej aj viacfarebnej verzii. A na to všetko mu stačili jedny jediné šaty. Všetko bolo tak živé a zaujímavé, Franckovi Sorbierovi sa tento jeho pokus určite podaril.

Predviedol aj tradičné krajčírstvo


O jeho umení v tradičnom krajčírstve sa tiež nedá pochybovať. Na tejto módnej prehliadke haute couture na jeseň a zimu 2012/2013 tiež ukázal, čo sa v ňom skrýva. Druhú časť módnej prehliadky tvorili šaty, ktoré už nepremietal, ale pripravil klasickým spôsobom.Využíval najmä tkanú čipku alebo patchworkovo zošívané materiály. Sorbier nemá strach vôbec z ničoho, na niektorých večerných šatách dokonca nezapracoval úplne materiály a nechal im párajúce švy.

Kolekcia haute couture od Franck Sorbier na jeseň a zimu 2012 Foto: TASR
Franck Sorbier je parížsky módny návrhár. Svoju prvú kolekciu predviedol v roku 1987, predtým vôni módneho biznisu pričuchol pod krídlami značiek ako Chantal Thomass alebo Thierry Mugler. Hneď jeho prvú kolekciu zaregistrovali obrovské a najdrahšie módne domy sveta ako Bergdorf Goodman a Neiman Marcus v USA, či Seibu v Japonsku.

K vysokému krajčírstvu patrí právom


Sorbier dostal status haute couture v roku 2005. Týmto termínom sa označuje vysoké krajčírstvo, ktoré vytvára oblečenie šité na mieru priamo v Paríži. Využívajú sa vysoko kvalitné a drahé látky. Šije sa rukou a extrémny dôraz sa dáva na detaily a na zakončenie.

Haute couture je vo Francúzsku chránený názov a ak chce módny dom získať tento status, musí splniť isté podmienky. Jednou z podmienok je, že návrhár musí pripraviť 50 originálnych návrhov na denné aj večerné nosenie pre každú kolekciu. Ročne musí predstaviť dve kolekcie, musí mať aspoň jeden ateliér alebo krajčírsku dielňu a musí zamestnávať minimálne 20 ľudí na plný úväzok.

V roku 2005 sa tak Franck Sorbier dostal medzi absolútnu módnu špičku a ocitol sa v spoločnosti svetoznámych mien ako Coco Chanel, Christian Dior, Armani Privé, Jean Paul Gaultier, Valentino alebo Givenchy.

Komentáre