Štýl

Vianoce u šľachticov: Ako oslavoval Vianoce gróf Andrássy v roku 1864?

"Výstava je doplnená o zaujímavosti zo života cisárovnej Sissi, ktorá sa narodila na Štedrý deň v roku 1837 a je spätá s rodinou grófa Andrássyho. "

TASR, 29. decembra 2022 11:34
V trebišovskom kaštieli prezentujú šľachtické Vianoce grófa Andrássyho z roku 1864 Foto: TASR Roman Hanc

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pripravilo pre svojich návštevníkov výstavu s názvom Vianoce u šľachticov. Návštevníci sa prostredníctvom nej dozvedia o tom, ako oslavovali členovia rodiny grófa Júliusa Andrássyho vianočné sviatky v roku 1864 v trebišovskom kaštieli. Uviedla to pre TASR historička a archeologička múzea Nikola Radová.
V trebišovskom kaštieli prezentujú šľachtické Vianoce grófa Andrássyho z roku 1864. Foto: TASR Roman Hanc

"Výstavu sme koncipovali podľa opisu z listov anglickej vychovávateľky Mary Elizabeth Stevens. Píše sa tam, že grófka si dala na Štedrý deň priniesť veľkú borovicu a zdobila ju spolu s komornou a chyžnou. Snažili sme sa stromček aj takto ozdobiť, takže sú tam ruže z ružového papiera, sušené pomaranče i bonbóny," priblížila Radová. Štedrovečernému stolu dominuje hodnotná porcelánová súprava, ktorú si zapožičali z Vihorlatského múzea v Humennom. Pod stromčekom sú aj darčeky, najstarší syn Tivadar dostal písací stôl, dcéra Ilona bábiku s postieľkou a najmladší Július ďalšie hračky.
V trebišovskom kaštieli prezentujú šľachtické Vianoce grófa Andrássyho z roku 1864. Foto: TASR Roman Hanc


"Pod stromčekom boli na druhý deň darčeky aj pre služobníctvo. Konkrétne šlo o teplé oblečenie, ktoré vlastnoručne ušila grófka Katinka svojim zamestnancom, ktorí pracovali na trebišovskom panstve," doplnila Radová.
V trebišovskom kaštieli prezentujú šľachtické Vianoce grófa Andrássyho z roku 1864. Foto: TASR Roman Hanc

Výstava je doplnená o zaujímavosti zo života cisárovnej Sissi, ktorá sa narodila na Štedrý deň v roku 1837 a je spätá s rodinou grófa Andrássyho. Múzejníci návštevníkom prezradia aj recept na cisárovnine obľúbené florentiner, ktoré si objednávala na cisársky dvor z viedenskej cukrárne Demel. Výstava potrvá v priestoroch trebišovského kaštieľa do 15. januára 2023.


Komentáre