Štýl

Šperky si zaslúžia iné videnie

"Mladá slovenská šperkárka Ivana Santová sa so svojou značkou handmade šperkov i.v. dostala do Slovinska, Anglicka, Fínska aj Austrálie."

Veronika Rosputinská, 4. júla 2013 14:00
Šperky značky i.v. Foto: i.v.
Ivana Santová vystupuje radšej pod menom Iv Santa a navrhovaniu a výrobe šperkov sa venuje už niekoľko rokov. Popri tom stihla vyštudovať pedagogiku výtvarného umenia v Trnave a momentálne pôsobí ako pedagogička na základnej umeleckej škole. Značka i.v. v počiatkoch predstavovala iba jej meno, dnes má už omnoho hlbší význam. Predstavujeme vám i.v. ako iné videnie šperku.

Šperky značky i.v. Foto: i.v.
Iné videnie šperku, to sa mi páči. V čom je vaše videnie šperkov iné?

Musím sa priznať, že tento názov som si nevymyslela sama. Na začiatku boli moje šperky tak trochu nezvyčajné, s grafickými motívmi a kresbami, ktoré som si sama navrhovala, čo bolo často pracnejšie ako samotná výroba. Neustále som hľadala svoj vlastný rukopis, ktorý by bol odlišný od ostatných šperkárov. V jednom slovenskom magazíne bola neskôr moja tvorba grafických šperkov označená ako i.v.- iné videnie šperku a to sa mi tak zapáčilo, že som si to ihneď privlastnila. Či to však platí aj dnes a či sú ešte stále moje veci iné, neobyčajné, neviem, ale som rada, keď si nájdu svojich fanúšikov.

Šperky značky i.v. Foto: i.v.
Šperky navrhujete a vyrábate už niekoľko rokov. Kedy ste si prvýkrát povedali, že by ste sa niečomu takému mohli venovať?

K šperkom som sa dostala takpovediac z núdze. Vždy som bola ten typ, ktorý si radšej niečo sám vyrobí alebo upraví podľa vlastného vkusu, nie podľa aktuálnych trendov. Prahla som po veciach, ktoré boli trošku out, ktoré sa nepáčili mojej mame, sestre, babke, ktoré som nenašla v obchodoch. Na podnet okolia som sa rozhodla uploadnúť na internet pár šperkov, ktoré som toho času vyrábala len pre seba a svojich priateľov ako giveaways, na to prišlo pár objednávok a po pol roku som zrazu nestíhala vyrábať.

Čím ste sa najčastejšie inšpirovali a stále inšpirujete?

V dnešnej dobe je vizuálny svet abnormálne presýtený a človek má niekedy pocit, že nič nové sa vymyslieť už nedá. Je ťažké povedať, či sa vôbec niečím inšpirujem, pretože hranica inšpirácie je často taká neviditeľná, že ani nevieme ako a zrazu sa ocitneme na obývanom území. Väčšinou človek hľadá inšpiráciu na to, aby mohol niečo nové vytvoriť. U mňa je to skôr opačne, bojím sa jej a tak čakám, kým si ma nájde.

Šperky značky i.v. Foto: i.v.
V vašej zbierke je už vyše desať rôznych kolekcií. Od tej prvej k poslednej ste prešli dlhou cestou. Ako s odstupom času vnímate jednotlivé svoje kolekcie?

Prvé dva roky som navrhovala len solitéry, neriešila som nejaké kolekcie a dokonca ani nebudovala značku. Šperky som robila, keď som mala čas a chuť najmä pre svoj osobný dopyt a keď sa ľudom páčili, vyrobila som duplikáty. Dnes je to trošku inak, svoje šperky nosím len zriedkavo, ale zas s o to väčším entuziazmom a nasadením sa snažím vytvoriť vždy nový jedinečný šperk. A to vo viacerých farebných variáciách, tvaroch a dizajnoch, pretože nie každý má rád ružovú, trblietky či ostré hrany a chcem, aby si každý našiel svoj vysnívaný kúsok v mojich šperkoch. A predsa nie nadarmo sa hovorí, čím väčšia ponuka, tým väčší dopyt.

Ktorá kolekcia vám najviac prirástla k srdcu?

Myslím, že sú to paradoxne kolekcie, ktoré sa najmenej predávajú - TV brošne a Mountains náhrdelníky. Obe tieto sady šperkov obsahujú fotografie, ktoré som sama fotila. Spájajú sa mi s určitým obdobím, zážitkami a spomienkami a dokonca sú pre mňa aj vizuálne krásne. Tým, že sú variabilné, nadobúdajú zas ďalší rozmer. Napríklad, ak si nebudete chcieť TV brošňu pripnúť, vyzerá skvelo aj ako dizajnová dekorácia na poličke. Alebo náhrdelníky Mountains, ktoré sú vlastne dva v jednom, takže si môžete samy zvoliť, či si dáte len jeden alebo oba naraz. Možno aj preto sú to jediné šperky, ktoré nosím.

Šperky značky i.v. Foto: i.v.
Vidíte svoju budúcnosť prepojenú práve s navrhovaním a výrobou šperkov?

Ak myslíte budúcnosťou najbližší rok, tak určite áno. Neplánujem sa toho len tak vzdať, ale momentálne ani nemám jasnú predstavu, ako by som chcela so svojou značkou naložiť ďalej. Nechám to plynúť a uvidíme, čo bude. Treba byť však pohotový a vymýšľať nové veci, ktoré nebudú súčasné, ale nadčasové. A sama neviem, dokedy udržím také tempo.

Pri pohľade na vás a vaše šperky vidím, že móda a štýl sú vám blízke. Čo si myslíte o vkuse slovenských žien?

Myslím, že práve teraz nastáva generačná výmena. Je to podstatne lepšie, ako to bolo a horšie to už hádam nebude. Nerada by som urazila nejakú ženu, pretože aj postoj k móde, vkus a štýl závisia od toho, aké hodnoty daný človek uznáva. Skôr sa mi zdá, že hoci sú ženy odvážnejšie, a platí to aj o mužoch, veľmi podliehajú trendom a to na mňa pôsobí dosť uniformne. Dnes je v móde naozaj všetko, preto sa netreba báť kombinovať aj nekombinovateľné, spájať rôzne štýly do jedného, ale hlavne, skúšať a hľadať si svoj vlastný štýl, nie štýl svojej kamarátky.Dopyt po vašich šperkoch je v súčasnosti pomerne veľký, predávate už aj do zahraničia. Kde všade majú ľudia možnosť kúpiť si i.v.?

Najlepšia možnosť je objednať si šperky cez eshopy, napríklad Sashe.sk, Keyoka.sk alebo potom na facebookovej stránke, kam pravidelne pridávam rôzne novinky a zaujímavosti z „backstagu“. Od roku 2010 sa tiež intenzívne zúčastňujem marketov, kde si ľudia môžu moje veci obzrieť a kúpiť naživo. Momentálne sa dajú zakúpiť aj v kamenných obchodoch v Polymorfe v Bratislave, v Design shope v Košiciach, v Galérii Vážka v Trenčíne a čoskoro aj v Martinuse v Bratislave.

Komentáre