Štýl

Slovenský Don Quijote získal 'dizajnového Oscara'

"Ocenenie vnímam predovšetkým ako poctu akademickému maliarovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý bol umelcom svetového formátu a vydania knihy sa, žiaľ, už nedožil, uviedol Ivan Šulík."

TASR, 4. novembra 2022 12:14
Na archívnej snímke slovenský výtvarník, maliar, dizajnér, ilustrátor a grafik Miroslava Cipára Foto: TASR Martin Baumann

Slovenská kniha Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha z vydavateľstva Spolok svätého Vojtecha (SSV) získala prestížne ocenenie Red Dot Award 2022 v kategórii komunikačný dizajn. Ocenené diela a dizajnérov predstavili koncom októbra na galavečere v berlínskom koncertnom dome.

"Cena sa považuje za 'dizajnového Oscara' a tento rok ide o jediný ocenený slovenský produkt. Autorom grafického návrhu je trnavské štúdio vizuálnej komunikácie Pergamen, pod ilustrácie sa podpísal akademický maliar Miroslav Cipár," uviedla pre TASR Martina Grochálová za tvorivý tím, ktorý spolupracoval na vzniku knihy.
Na snímke výstava akademického maliara Miroslava Cipára s názvom Moja krajina je moja fantázia v bratislavskej Bibiane 1. októbra 2015 Foto: TASR Martin Baumann

Poznamenala, že ide už o tretie dielo svetovej literatúry SSV po sebe, ktoré sa pýši týmto ocenením. "Prvou knihou bol Goetheho Faust s veľmi bohatou a rôznorodou štruktúrou textu, druhou bola Božská komédia s veršovaným textom. Don Quijote má najjednoduchšie štruktúrovaný text a s dizajnom predchádzajúcich kníh ho prepája použité písmo, formát a široké margá, ktoré sme využili na priebežné poznámky," vysvetľuje Juraj Demovič, kreatívny riaditeľ Pergamenu, s ktorým vydavateľ ocenenej publikácie spolupracuje na knižných projektoch a koncepte vizuálnej identity od roku 2014.

"Ocenenie vnímam predovšetkým ako poctu akademickému maliarovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý bol umelcom svetového formátu a vydania knihy sa, žiaľ, už nedožil," uviedol na galavečere Red Dot Award v Berlíne riaditeľ SSV Ivan Šulík. Výnimočný prínos Cipára ocenil aj dizajnér Demovič. "Každú knihu ilustroval iným štýlom a predsa celá séria pekne drží pokope. S takým autorom bolo nielen radosť pracovať, ale aj rozprávať sa o dizajne, umení či osobných zážitkoch. Bol to výnimočný človek a výnimočný autor," podčiarkol.
Na snímke ilustrátor Miroslav Cipár počas vernisáže v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine dňa 5. novembra 2019. Foto: TASR Erika Ďurčová

Najprekladanejšie dielo španielskej literatúry Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha autora Miguela de Cervantesa Saavedru vyšlo minulý rok ako výpravná ilustrovaná publikácia v jednom zväzku. "Veľkoformátová publikácia disponuje subtílnym grafickým i typografickým dizajnom, pričom dáva vyniknúť vtipným ilustráciám," dodáva vydavateľ.

Do súťaže Red Dot Award bolo tento rok prihlásených 3647 dizajnérskych projektov od tvorcov z 30 národov celého sveta. Najlepšie z nich vybrala 24-členná odborná porota. Do 15. januára 2023 budú vystavené v Múzeu komunikácie v Berlíne.Komentáre