Štýl

Shiffrinová o korunke z Jasnej: Najkrajšia trofej, akú mám

"Američanka na sociálnej sieti X zverejnila fotku s trofejou na hlave a napísala: Za toto ďakujem Jasná! Zrejme je to najkrajšia trofej, akú som kedy dostala!"

TASR, 24. januára 2024 15:05
Na snímke americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová sa raduje na pódiu z víťazstva v slalome v rámci Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej 21. januára 2024. Trofejou bola ručne vyrobená korunka od slovenskej šperkárky Petry Tóth inšpirovaná ľudovými motívmi z Liptova. Foto: TASR Martin Baumann

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová vystrúhala pochvalu pre organizátorov uplynulého podujatia Svetového pohára. Korunku pre víťazku nedeľného slalomu považuje za najkrajšiu trofej, akú kedy dostala.

Korunka pochádza z dielne šperkárky Petry Tóthovej, rovnakú dostala aj víťazka sobotného "obráku" Švédka Sara Hectorová. Američanka na sociálnej sieti X zverejnila fotku s trofejou na hlave a napísala: "Za toto ďakujem Jasná! Zrejme je to najkrajšia trofej, akú som kedy dostala!"

Slovenská šperkárka vyrobila pre víťazky originálne korunky, každá z nich je zložená z 1144 kusov kamienkov a váži 474 g. Inšpirácia pri ich tvorbe bola podľa jej slov rovnaká: "Kroje z troch liptovských dediniek v okolí: Liptovská Osada, Liptovská Lúžna a Liptovské Revúce. Z každého kroja sme si vybrali fragmenty, ktoré sme následne prispôsobili vizuálu Svetového pohára. Ten sa tentoraz niesol vo výrazných lámaných farbách, akoby ste sa na svet pozerali cez kryštáliky ľadu."

Uznávaná umelkyňa sa preslávila práve pretváraním slovenských ornamentov do sofistikovanej súčasnej formy. Na výrobu koruniek potrebovala sedem mesiacov. Vyrobila ju z pozlátenej mosadze, je ručne maľovaná a ozdobená českým krištáľom.
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová vystrúhala pochvalu pre organizátorov uplynulého podujatia Svetového pohára. Korunku pre víťazku nedeľného slalomu považuje za najkrajšiu trofej, akú kedy dostala. Foto: TASR Martin Baumann
Komentáre