Štýl

Sexy a štýlovej elegancii sa dá naučiť!

"Novou kolekciou pokračuje Christian Dior vo svojej neustálej oslave ženskej siluety."

, 23. septembra 2012 6:00
Kolekcia haute couture od Dior na jeseň a zimu 2012 Foto: TASR
Tá najdokonalejšia štýlová, a zároveň sexy elegancia sa už mnoho rokov spája s menom Christian Dior. Svetoznámy módny dom vie vyzdvihnúť ženskú krásu a osláviť krivky presýpacích hodín. Inšpiruje ženy celej planéty a pre svet módy je neodmysliteľný. Svojou prvou kolekciou pod vedením Rafa Simonsa dokázali, že príťažlivosť je pre nich stále dosiahnuteľnou jednotkou.

Prvá kolekcia Gallianovho nástupcu


Módna kolekcia Christian Dior pre jeseň 2012 couture je akýmsi štartom pre tento módny dom, no pre svet je stále pokračovaním zaužívanej elegancie a oslavy ženskej siluety. Je to prvá kolekcia, ktorá vznikla pod vedením Rafa Simonsa. Postavil sa na miesto Johna Galliana, ktorý je možno módnym géniom, ale jeho láska voči fašistickým predstaviteľom minulosti sa módnemu domu Christian Dior zdala silnejšia ako ktorékoľvek návrhy nádherných šiat.Pre približne rokom a pol sedel John Galliano v kaviarni, v ktorej si pravdepodobne nedal len kávu. Jeho stav nasvedčoval tomu, že šoférovať by nemohol. V tomto stave alkoholického opojenia vyslovil pár viet, ktoré zarazili celý svet. Antisemitskými výrokmi urážal pár sediaci pri vedľajšom stole. Keďže módny dom, pre ktorý tvoril svoje krásne kolekcie, sa s týmito výrokmi nestotožňoval, musel si Galliano zbaliť veci a už sa na svoju stoličku v dielni Christian Dior neposadil.

Od Galliana sa odklonil


Kolekcia pre jeseň 2012 couture už vznikla pod taktovkou Rafa Simonsa. Módny svet bol v očakávaní, uvažovalo sa nad tým, či nadviaže nad Gallianov odkaz, ako to urobil jeho bezprostredný nástupca Bill Gaytten. No Raf Simons vytvoril niečo nové a ukázal, že si zaslúži zaujať miesto v tejto svetoznámej módnej dielni.

Kolekcia haute couture od Dior na jeseň a zimu 2012 Foto: TASR
Na čo ale nadviazal, je oslava ženskej siluety v tvare presýpacích hodín. Tento strih je značke Christian Dior vlastný už od jej počiatku. Dodáva oblečeniu neprekonateľnú ženskosť, vyzdvihuje krásne líniu a krivky. Okrem toho sa zameral aj na víziu rafinovanej jednoduchosti, ktorá taktiež módny dom sprevádza už od vzniku.

Viditeľné je to na kabáte, ktorého strih zužuje ženský pás a vytvára priam osí driek. Pod pásom sa postupne zužuje, čím úzkosť pásu ešte viac zvýrazňuje. Presne takto sú strihovo pripravené aj večerné šaty. Ponechal im živôtiky, úzky pás a širokú sukňu, no niektoré modely skrátil do podoby nositeľnej no čiernych nohaviciach.

Nádychy minulého storočia


V tejto kolekcii sa odzrkadľuje jeho vášeň pre umenie polovice minulého storočia. Niektoré výšivky, ktorými prepracoval večerné šaty, sú práve pre toto obdobie typické. Veľkou zaujímavosťou sú aj čierne šaty z kožušiny.

Christian Dior vždy miloval kvety. Boli súčasťou mnohých kolekcií, často objavovali sa na večerných šatách, no vždy iným spôsobom. Raf Simons sa kvetom tiež nevyhol. Florista Mark Colle pre neho vyzdobil päť izieb v prestížnom a majestátnom parížskom hoteli. Raf Simons ukázal, že na kvety nezabudol – no opäť iným spôsobom.

Nová kolekcia couture pre jeseň 2012 priniesla modely, ktoré sú nositeľné, ale transformujú svoju nositeľku do archetypu kvitnúcej, no zároveň extravagantnej ženy. Kolekcie couture, teda vyššieho krajčírstva, by mali byť stelesnením toho najvyššieho módneho umenia, čo možno Raf Simons nedokázal, no predviedol, že aj vyššia móda môže byť nositeľná aj bežnými ženami, nielen na prehliadkovom móle. Jeho návrhy ukázali, že bol v krátkom čase schopný využiť všetko, čo mu ateliéry módneho domu Christian Dior ponúkli a dal vízii umiernenej, ale modernej elegancie tú správnu hmotu.

Komentáre