Štýl
Rúcame kozmetické mýty
Danka Šoporová, 17. februára 2013 6:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ťažko povedať, odkiaľ pochádzajú niektoré zaručene „pravdivé“ tvrdenia. A hoci nás len mätú, ľudia sa nimi už pekných pár rokov bezmyšlienkovite riadia. Rozhodli sme sa preto aspoň päť z nich natrvalo vyvrátiť.Omyl číslo 1: S uhorkami sa zbavíte kruhov pod očami
Túto scénku z televíznych obrazoviek poznáme hádam všetci. Žena vyjde z kúpeľne, oblečená len v župane si ľahne na gauč a k očiam priloží nakrájané kolieska uhorky. Nevedno prečo, no tento postup kopíruje stále mnoho z nás. Podľa odborníkov celkom zbytočne.
Ilustračné foto Foto: TASR
Tí tvrdia, že ani farba, ani tvar a ani látky v uhorke obsiahnuté nemajú žiadny vplyv na zbavovanie sa nežiaducich kruhov. Pomerne dlho však dokážu udržať chlad, čo na oči môže pôsobiť ako balzam. Ak sa teda nabudúce zobudíte s opuchnutými očami, použite radšej mokré servítky a uhorku ušetrite do šalátu. Účinok bude rovnaký. Omyl číslo 2: Vlasy častejším strihaním hustnú
Pokiaľ by sa toto tvrdenie zakladalo na pravde, akčný hrdina Bruce Willis by mal dávno kučeravé vlasy po pás. Naozaj si myslíte, že po návrate zo salónu máte vlasy výrazne hustejšie? Omyl. Môže za to výlučne psychologický efekt, samozrejme v kombinácii so šikovnými rukami kaderníkov.
Ilustračné foto Foto: TASR
Omyl číslo 3: Pokožku je nutné každý deň hydratovať
To je síce pravda, no oveľa dôležitejší než hydratačná zložka je ochranný faktor chrániaci pokožku pred nebezpečným UV žiarením. Samotná hydratácia pleti je vysoko individuálnou záležitosťou. Hydratačné krémy by sa mali používať len pri pocite suchej a svrbiacej pleti, respektíve napnutej pokožky.
Omyl číslo 4: Všetka kozmetika v obchodoch je nezávadná
Opäť mylné tvrdenie. Aj vám sa už stalo, že ste v snahe kúpiť na poslednú chvíľu darček blízkej osobe siahli v obchode zákonite po drahšom výrobku? Za takú cenu predsa musí byť kvalitný. Žiaľ, nie je to pravidlom. Ani americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration – FDA) nemá právomoc požadovať od všetkých obchodníkov kontroly. FDA dokonca sama nekontroluje ani neschvaľuje drvivú väčšinu kozmetických prostriedkov predtým, ako vstúpia na trh.
Omyl číslo 5: Opaľovanie pokožky lieči akné
Koľkí z nás vystavujú v lete svoju tvár slnku v domnienke, že lúče ju zázračne ozdravia? Určite mnohí. Napokon, veď dané odporúčania neraz počúvame i z úst samotných lekárov. Skutočnosť je trošku iná.
Ilustračné foto Foto: TASR
Krátky pobyt na slnku naozaj zmierňuje zápal. Určité vlnové dĺžky slnečného žiarenia ničia baktérie zodpovedné za vyrážky. Tým sa ale všetok blahodarný vplyv končí. Ostatok je len optický klam snedej tváre. Naopak, ak to s opaľovaním preženiete, aktivujete k vyššej činnosti práve mazové žľazy zodpovedné za tvorbu nepekných pupienkov.