Štýl

Pripravte sa na strach. Dnes budú všade.

"Strašidelné masky dnes budú všade. Halloween je totiž jediný deň v roku, kedy môžete bez výčitiek vyzerať otrasne. "

TASR, Kristína Grebáčová, 31. októbra 2012 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Party sa pomaly blíži, máte už vybratý kostým? Halloween je sviatok, ktorý sa oslavuje už aj u nás na Slovensku. Nie sú to žiadne špeciálne oslavy, skôr deň, počas ktorého môžete vyzerať akokoľvek hrozne, aj tak vás spoločnosť neodsúdi. Práve naopak, čím horšie na tom budete, tým lepšie pre vás. Vymysleli ste si už, za čo sa dnes prezlečiete?

Korene má v Írsku


Halloween (skrátené z All-hallow-even) bol pôvodne pohanský keltský sviatok konca leta Samhain (írsky, vyslov souin), slávený za prvého mesačného splnu v znamení Škorpióna. Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov. Starí Slovania nadväzovali na dávnovekú mytologickú predstavu Keltov a chránili sa svetlom, ktoré nosili svetlonosi. Neskôr sa svetlo presunulo do tekvíc. V 17. storočí tento zvyk preniesli Európania do Ameriky.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Odkiaľ prišla tekvica?


So sviatkom Halloween sa spája vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre a zvnútra osvetlené sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš. S jeho vznikom súvisí aj iná povesť.

Podľa írskeho folklóru existoval akýsi Jack. Bol to sedliak, ktorý svojim obyčajným rozumom dokázal oklamať diabla, keď po neho prišiel. Vzal si kríž a diabla prepustil za sľub, že jeho duša sa nikdy nedostane do pekla.

Celkom dobrý nápad, len horšie bolo, že ho po smrti nechceli pustiť ani do neba, ani do pekla. Nariekal, že bez svetla nevie, kam sa má pohnúť. Vtedy mu dal diabol žeravý uhlík z pekelného popola, ktorý nikdy nezhasne.
Jack vydlabal pôvodne repu, dal do nej uhlík a vydal sa na nekonečné túlanie svetom hľadajúc miesto na spočinutie. Tak sa zrodil Jack of the Lantern alebo Jack-o'-Lantern. Len repu nahradila pôsobivejšia tekvica. Vyrezávané, strašidelne pôsobiace tekvice spájame najmä so sviatkom Halloween v americkom poňatí.
Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Nie každému sa to páči


Podľa niektorých názorov sa však Halloween prieči podstate toho, v čo by mal každý človek veriť – dobro, spravodlivosť a kultúru života.

Na Slovensku však v podstate neoslavujeme nič, čo by bolo proti dobru alebo spravodlivosti. Väčšinou sa len prezlečieme za niečo alebo niekoho, čo by sme počas bežného roka urobiť nemohli, a ideme sa večer baviť. S trochou kreativity a originality možno vyhráte aj prvú cenu za najlepšiu masku.

Komentáre